Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

22 października 2017r., imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Studia podyplomowe; wycena nieruchomości, doradca ds. ochrony środowiska. Kursy; termowizja, licencja PFRN pośrednika i zarządcy nieruchomości z e-learning. tel. 22 3317611; www.sedpol.com.pl (fak.00321/17-o-i)

...wejdź do działu

Z powodu choroby zamienię M3, IV piętro, ul. Dmowskiego, Łomża, na M4 parter, tel. 603 – 446 – 934 (fak/sms)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00001/17-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam kopaczkę; sadzarkę; obsypniki; zgrabiarkę Deutz Fahr, szerokość 6 m, tel. 504 – 750 – 345 (p-000656-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy jesteś za likwidacją gimnazjów?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Na gorąco

Dekalog

I

Słowo o srebrnikach

Patrzę: ojciec. Matka. I siostra. I dwaj bracia.

Z całego rodu Kaczyńskich zostałem tylko ja. Wikary Józef Kaczyński. Bo Bóg zesłał mnie na parafię oddaloną kilka kilometrów od Krasewa.

Poza mną całe Krasowo Częstki, starcy i dzieci, wdowy i panny, wybici przez Niemców!

Żal miałem ogromny. Boże! Boże! Zapłakałem. Ale zwątpienie we mnie nie powstało nawet przez moment. „Myśli moje, to nie myśli wasze”, rzekł Pan.

Przed kaźnią wzięli z Krasowa człowieka na roboty do Niemiec. U najbliższych rozpacz. Zginęli ci w rozpaczy. On wrócił cały i zdrowy. „Nie rozumiesz, ale zrozumiesz z czasem”, mówił Pan. Zrozumiałem: są inni, którzy żyją. Spowiadam ich, chrzczę, chowam, łączę stułą... I nigdy nie spotkałem takiego, co odszedł naprawdę od wiary. Zaparł się z wierzchu, dla pieniędzy. Ale co było w nim? Dziecko mu chrzciłem. Do komunii przyjmowałem. Skrycie. Do niewiary nie da się zmusić. Do dwulicowości, zakłamania, fałszu, tak.

Przypowieść o szczaniu

To było prawie trzydzieści lat temu. Uciekłem stąd. Z tego błota, gnoju, zapyziałości. Po paru miesiącach świat był mój: forsa za robotę, forsa za nadgodziny, forsa za fuchę. Dziewczyny nie wychodziły z hotelowego wyra. Po niedzieli butelki po wódce leciały do zsypu przez kwadrans. Mieszkałem z chłopakiem spod Suwałk. Wieczorem paciorek, w święto garnitur i kościółek. Któregoś ranka obudziły mnie krzyki, bieganie, sygnał pogotowia. Znaleźli go. Na piasku, w łaźni. Wisiał z godzinę, nie było szans...

(Tekst powstał po długiej rozmowie o Dekalogu z ks. Józefem Kaczyńskim w roku 2000. Przypowieści z ludzkich historii, zebranych w reporterskich wędrówkach).

Władysław Tocki

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 13 kwietniaZdjęcie z konkursu

Filmy (102)

Sprzedam 2 kanapy oraz fotel. Cena do uzgodnienia. Tel. 602 – 574 – 722 (p-000657-o-i)

...wejdź do działu

Zakupię ciągniki Ursus, Zetor, New Holland, Massey Ferguson oraz maszyny rolnicze, każdy stan, gotówka od ręki, odbiór z podwórka, dzwoń, pisz smsa oddzwonię, tel. 660 – 795 – 977 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek