Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

26 września 2021r., imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Rzeźnia kupi bydło ze skierowaniem do uboju z konieczności. Tel. 511 – 075 – 866, 518 – 879 – 043 (fak.00092/19-o-i)

...wejdź do działu

Rozmaitości

Sennik arabski

Dziecko: widzieć rodzące się - dla mężczyzny, rozstanie z kobietą; dla biednych, poprawa losu; dla zamożnych, zły zwiastun; dla podróżujących, powrót do domu, ojczyzny; śpiące - dobra przyszłość; bawiące się - radość; chore albo upadające, krzyczące lub kłócące się - kiepsko w interesach; umierające - niespodziewany sukces; zamordować je - przysporzysz sobie wiele zła; być wymyślanym przez grupę dzieci - będą o Tobie dobrze mówić.

Włosy: farbować - koncentrujesz wysiłki na sprawie przegranej; myć - zaniepokojenie; ścinać je innym - zyski kosztem innych; zaplatać - chęć odbudowania zerwanego związku; mieć ścięte - zmartwienia; czesać - nocna podróż; wypadające - pogrzeb; nie uczesane, rozczochrane - kłótnia w rodzinie; widzieć rosnące na rękach - zły znak; mieć włos w ustach - straszne przeżycie; widzieć łysego mężczyznę - bogactwo i uznanie; loki - szczęście w miłości; mężczyzna z damską fryzurą - oszustwo w miłości; włosy stracić - w podeszłym wieku będziesz czuć się młodo; opaska na włosy - radość z powodu pracy; pomada, żel do włosów - osiągniesz duży autorytet; końskie włosie – bieda.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop. Kliknij rutaj


Werba bje, ne zabje

„Werba bje, ne zabje, za tyżden welik den!” (wierzba bije, nie zabije, za tydzień Wielkanoc!), deklamuje się w prawosławnych domach w Podlaskiem, uderzając lekko domowników świątecznymi palemkami. Palemki wykonane są najczęściej z gałązek wierzby. „Bicie” ma chronić od plag wszelakich, zapewnić dobrobyt i zdrowie przez cały rok.

Prawosławna niedziela palmowa przypada w tym roku 5 kwietnia, tydzień po katolickiej. Jak w katolicyzmie, prawosławne święto zostało ustanowione na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień; według kalendarza juliańskiego, największe chrześcijańskie święto rozpocznie się 12 kwietnia.

Obchody Wielkiej Nocy rozpoczynają się nabożeństwem północnym (Połunoszcznicą), odprawianym w wielkosobotni wieczór, w centrum świątyni przed Grobem Pańskim (płaszczanicą), która przeniesiona do części ołtarzowej, zostaje złożona na prestole. Cykl nabożeństw paschalnych otwiera procesja, trzykrotnie okrążająca świątynię i jutrznia w sobotę o północy. Rozpoczyna ją trzykrotny śpiew kapłana zza zamkniętych carskich wrót: „Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawicielu, aniołowie opiewają na niebiosach i nam pozwól na ziemi czystym sercem Ciebie chwalić”. Otwarte w tym samym czasie carskie wrota pozostają otwarte cały tydzień wielkanocny (Swietłaja Siedmica). Kiedy procesja podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni, zatrzymuje się w przedsionku, gdzie śpiewany jest troparion paschalny: „Chrystus powstał z martwych”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop, Sennik arabski. Kliknij tutaj


Jesteś właścicielem Volkswagena Golfa, Audi A4 albo Volkswagena Passata? To samochody najczęściej kradzione w Polsce!

Masz takie auto? Pilnuj!

Policji wynika, że w 2014 r. największym zainteresowaniem złodziei cieszyły się Volkswageny (1 745 skradzionych sztuk) oraz Audi (1 457 sztuk), Toyota (625 egzemplarzy), Ford (395 samochodów) i Honda (387 aut).

„W Warszawie zdecydowanym faworytem przestępców są samochody japońskie. Najczęściej kradzionym modelem była w ubiegłym roku Corolla (161 sztuk), a tuż za nią znalazł się Yaris (143 sztuk), wyprzedzając Hondę Civic (130 sztuk). Dopiero na 10. pozycji był Volkswagen Passat (54 auta). Natomiast w Warmińsko-Mazurskiem w pierwszej dziesiątce 9 miejsc zajmują samochody niemieckie”, komentuje Dominika Włodarczyk z Gannet Guard Systems, firmy zajmującej się odnajdywaniem skradzionych obiektów.

Najwięcej samochodów skradzionych zostało w 2014 r. w Warszawie (2 894), na Śląsku (1 907), w Wielkopolsce (1 664). Najbezpieczniejszym województwem dla właścicieli aut było Podkarpackie z tylko 126 przypadkami kradzieży samochodów osobowych. My także możemy czuć się bezpieczni, bo w naszym województwie złodzieje ukradli 155 aut.

„Dobrą wiadomością jest fakt, że ilość skradzionych samochodów osobowych zmniejsza się z roku na rok. W 2004 r. ginęło ich średnio 140 dziennie, natomiast w 2014 r. – 39”, wyjaśnia Dominika Włodarczyk.


Post

W czasie postu w 1928 r. łomżyński tygodnik katolicki „Życie i Praca” przypominał wiernym Diecezji Łomżyńskiej o obowiązujących przepisach postnych: „We wszystkie piątki całego roku należy się wstrzymać od potraw mięsnych. Dozwolone jest jednak we wszystkie dni całego roku używanie przyprawy do potraw z tłuszczu zwierzęcego.

Należy zachować post tak co do jakości, t.j. wstrzymując się od potraw mięsnych, jak co do ilości, t.j. pożywając tylko raz dziennie do sytości w następujące dni:

a) w środę popielcową,

b) w piątki i soboty wielkiego postu (w Wielką Sobotę od południa nie ma postu, a także można pożywać potrawy mięsne),

c) w suche dni (są to środa, piątek i sobota, obchodzone na początku każdej z czterech pór roku),

d) w wigilie: Zielonych Świąt, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych i Bożego Narodzenia.

W poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu wolno raz dziennie pożywać pokarmy mięsne. Należy również w te dni zachować post co do ilości, raz tylko na dzień jedząc do syta.

Niedziele całego roku, jako też święta uroczyste, wolne są zupełnie od postu.

Od obowiązku zachowania postu ścisłego, t.j. co do ilości (a nie co do jakości) wyjęte są osoby młodociane, które jeszcze nie ukończyły 21 lat życia, wiekowe, które rozpoczęły 60-ty rok życia i ludzie zajęci ciężką pracą, odbywający pieszą dalszą podróż, niewiasty karmiące niemowlęta” (pisownia oryginalna).

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop. Kliknij tutaj


Czaple zwiastują wiosnę

Czaple wracają na tereny lęgowe na pograniczu Piątnicy i Kalinowa, a to znak zbliżającej się wiosny. Od 2008 roku w przydrożnych olszynach czaple założyły tam 29 gniazd i co roku ich przybywa. W tej chwili do czaplińca wróciło już kilka ptaków i codziennie jest ich więcej. Piątnicki czapliniec znajduje się pod ścisłą obserwacją przyrodników z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Czaple najchętniej odżywiają się małymi rybami, owadami i mięczakami, których nie brakuje na terenie Parku. Mają tu dogodne warunki do życia. Żerują w Narwicy (starorzecze Narwi) i na narwiańskich rozlewiskach.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop. Kliknij tutaj


Księga imion

Najpopularniejsze imieniny tygodnia (27 lutego – 4 marca): Joanny, Romana, Heleny, Martyny, Łucji, Kazimierza

Roman - typowy Roman wierzy we własne siły, zna swoje życiowe cele i łatwo nie zmienia swojej drogi. Nie jest zapaleńcem, który pośpiesznie coś zaczyna i zaraz porzuca. Ceni wolność i niezależność, w jego naturze bardziej leży kierowanie innymi, niż słuchanie poleceń. Zdarza mu się narzucać innym swoje zdanie, jak też upierać się, bo „ja wiem lepiej”. Romanowie są zazwyczaj uzdolnieni, twórczy i błyskotliwi, ale nie rozpraszają swoich sił. Roman potrafi być romantycznym kochankiem, ale jest wierny jednej damie swego serca.

Helena - imię to miała jedna z najsłynniejszych kobiet w literaturze, gdyż toczyła się o nią wojna, która weszła do mitologii pod nazwą wojny trojańskiej. Helena bywa zdecydowana, ma uzdolnienia kierownicze, nie lubi, by ktoś wydawał jej polecenia lub rozkazywał. W postępowaniu sprawiedliwa, szlachetna i prostolinijna. Niektóre sprawy załatwia intuicyjnie. Ceni towarzystwo, lubi otaczać się mężczyznami, choć pozostaje wierna temu, którego wybrała.

Martyna - subtelna, o nieprzeciętnej intuicji, szybkiej i trafnej decyzji, dobry znawca ludzkiej natury. Dąży do wszechstronnego wykształcenia. Lubi przyrodę i dobre filmy, jak również nowoczesne ubiory. Nie znosi, aby jej rozkazywano.

Łucja - imię wywodzi się z łaciny, a oznacza „dziewczynkę narodzoną o wschodzie słońca”. Kobieta o tym imieniu lubi wszystko, co piękne, pogodne, wzorowo urządzone. Z natury odważna, energiczna oraz wrażliwa na zjawiska społeczne. Uwielbia wygody osobiste, wymaga posłuszeństwa, lubi rozkazywać, kocha mężczyzn, niezbyt szybko zakłada rodzinę. Chce mieć to, czego inni nie mają.

Kazimierz – mężczyzna o tym imieniu jest człowiekiem uczciwym, szlachetnym, popadającym często w melancholię. Jego sceptyczne podchodzenie do życia sprawia, iż bywa nieszczery, nieufny i na wszystko „dmuchający”. Taka ostrożność daje mu pewność, iż może zawsze osiągać sukcesy i mieć powodzenie. Jest uzdolnionym przywódcą, dobrym kierownikiem, posiada zdolności organizacyjne, które jednak w czasie depresji znikają. Wtedy popada w nałóg, albowiem posiada wrodzone skłonności do hazardu i alkoholu. Poza tymi ułomnościami przejściowymi, jest człowiekiem wartościowym, wzorowym rodzicem, dobrym współmałżonkiem, kochającym ciepło domowe.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop, Sennik arabski. Kliknij tutaj


Sennik arabski

Bilet: kolejowy - dobre nowiny; teatralny - nudy

Cień: troski; własny - niepokój; wroga - nadzieja pojednania; przyjaciela – odwiedziny

Dyplom: oglądać - ktoś będzie chciał Cię poniżyć; otrzymać - nowe obowiązki; wręczać - doznasz uznania

Dyszel: koniec kłopotów; złamany - strata dobrych opiekunów

Flaszki: pełne - dobry zarobek; potłuczone - mimowolna strata; sprzedawać - uśmiech losu; wymieniać puste na pełne - skarcona niefrasobliwość; otrzymać z dobrym trunkiem - strzeż się obmowy

Goście: nowa przyjaźń; żegnać - rozłąka; być gościem - wydatki

Łuk: pociecha, pomoc; napinać - wiele zdziałasz; strzelać z niego - uważaj na fałszywych przyjaciół

Nici: zwijać - nieszczęście; rozwijać - okaż cierpliwość; szyć nimi - unikać decyzji

Osioł: biegnący - nowiny; jeździć na nim - wstyd; kupować - ogranicz wydatki; ryczący - daremny trud; martwy - ruszysz z miejsca z ważnym pomysłem

Pająk: widzieć - pomyślny zwrot; zabić go - niepotrzebne emocje, gniew; snujący pajęczynę - niemiłe sprawy

Ruiny: zwiedzać - wysokie godności

Targować: poznasz kogoś interesującego; wytargować mniejszą cenę - strzeż się straty

Umarli: widzieć w trumnie - czeka Cię radość; całować ich - długie życie; jeść z nimi - dojdziesz do wysokich godności; zmartwychwstających widzieć - kłótnie

Wdowa (wdowiec): czekają Cię niespodziewane radości; poślubić - spadek, nieoczekiwany zysk, wygrana na loterii

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Znaki czasu, Horoskop, Księga imion. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

Sprzedam M-5, 80 m2, 1 piętro w Kolnie. Tel. 600 – 343 – 819 (fak/sms)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – soboty, środy, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677 (fak.00003/19-o-i)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00080/19-o-i)

...wejdź do działu

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00065/19-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek