Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

19 września 2014r., imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ale szybka gotówka – nawet 10 000 zł! Proste zasady, bez zbędnych formalności. Provident: Polska SA 600 – 400 – 295 (opłata wg. taryfy operatora). (fak. 327/14)

...wejdź do działu

Sprzedam błotniki przednie nowe do Łady 1500, 781 – 047 – 563 (p-000231-o-i)

...wejdź do działu

Pokój – dwóm studentkom. Blisko PKS 606 – 789 – 588 (p-000235-o-i)

...wejdź do działu

Kursy i szkolenia: audyty efektywności energetycznej, termowizja, syndyk, świadectwa energetyczne, licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomościami, doradca energetyczny. Tel. 660 – 728 – 418; www.sedpol.com.pl (fak. 348/14)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Zambrów

Skandal na cmentarzu

W miejscu, gdzie leży deska, 10 września wykopany został dół, a obok w stercie ziemi leżały ludzkie szczątki i elementy wojskowego wyposażenia

„Na cmentarzu parafialnym w Zambrowie obok dwóch zbiorowych mogił żołnierzy 71 pp poległych w bitwie o Zambrów i powstańców styczniowych kopany jest grób dla kapłanów. W tym miejscu gromadzi się młodzież szkolna w czasie uroczystości rocznicowych. Stoją warty honorowe harcerzy. Tych mogił nie można zasłaniać”, zaalarmowała „Kontakty” czytelniczka z Zambrowa.

Taki argument nie wystarczył, by przerwać prace. Aż doszło do najgorszego: z wykopywaną ziemią odsłonięte zostały szczątki ludzkie! Dopiero powszechne oburzenie sprawiło z zaniechanie dalszych wykopów i przywrócenie stanu pierwotnego. Kości ludzkie zostały zakopane, a wojskowe guziki, cztery podeszwy wojskowych butów, naboje, manierka, scyzoryk trafiły do Regionalnej Izby Historycznej.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Drzwi od generała, Odpust w Ostrożnem, Napad na cmentarzu, Wiktoria z saksofonem, Sesja w powiecie. Kliknij tutaj


Szkolna reforma czy bałagan

„Przepisy prawne w szkolnictwie i wszystkie zmiany w szkole powinny być wprowadzane zgodnie z rokiem szkolnym, a nie kalendarzowym. Dziś jest inaczej i rodzi się wielki bałagan”, ocenia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie Bożena Przeździecka.

W SP nr 3 do pierwszej klasy zostało zgłoszonych 17 sześciolatków, 10 odroczonych. Na odroczenie sześcioletniemu dziecku obowiązku szkolnego rodzice mają czas do końca grudnia. W środę, 10 września, jedna mama przyniosła opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, iż jej córka „nie uzyskała dojrzałości szkolnej” i zabrała ją ze szkoły. W klasie zostało 16 uczniów. Dyrektor nie wie, czy tylu zostanie do końca roku.

„Co się stanie, gdy opustoszeje mi klasa? Nauczyciel jest zatrudniony. Ruch kadrowy w szkole jest do końca maja. Nie mogę go zwolnić. A może być tak, że będzie przychodził do szkoły i nie będzie miał kogo uczyć”, przewiduje dyrektor Przeździecka.

Drugą nowością są bezpłatne podręczniki do klasy pierwszej. „Trójka” otrzymała 72 elementarze, bo tyle miało być pierwszaków przed odroczeniami. Dziś jest dzieci 67. Zbędne książki trzeba odesłać do kuratorium. Szkoła otrzymała też ćwiczenia do nauki języka angielskiego, ale bez podręcznika. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 5 w Zambrowie otrzymała podręczniki do nauki angielskiego, ale bez ćwiczeń.

Wszystkie książki są w czterech częściach i będą dosyłane w czasie roku szkolnego. Czy w terminie? Wszystkie książki są własnością szkoły, która je wypożycza rodzicom według ministerialnego regulaminu. Za książki szkoła płaci różnym wydawcom z otrzymanych dotacji. Wygląda to tak, że liczy książki, monituje o te, które miały przyjść i jeszcze ich nie ma, odsyła, których jest za dużo, wystawia faktury korygujące.

„Elementarze obłożyliśmy w folię i wypożyczyliśmy. Mają służyć trzy lata”, mówi dyrektor.

Kolejna nowość to zatrudniony asystent nauczyciela. „Trójka” zatrudniła asystenta do pierwszej klasy z sześciolatkami. Asystent musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Pracuje w ramach...robót interwencyjnych z Powiatowego Urzędu Pracy.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Skoczyło ciśnienie, Bitwa pod Łętownicą, Ostatni rajd, Klub mam


Bitwa o Zambrów

Pomnik majora Stanisława Knapika w lesie w Wądołkach Borowych

W bitwie o Zambrów zginęło około 400 polskich żołnierzy, a rannych zostało około 1 200, głównie z 71. Pułku Piechoty. Wiele budynków w samym Zambrowie legło w gruzach.

W lesie przed wsią Wądołki Borowe 11 września 1939 r. poległ dowódca II batalionu 71 Pułku Piechoty major Stanisław Knapik i 38 żołnierzy. W miejscu bohaterskiej śmierci żołnierzy z inicjatywy emerytowanego nauczyciela Ireneusza Krystowskiego (urodzony w Wądołkach Borowych, mieszkający w Poznaniu) w 2005 roku został odsłonięty pomnik. W miejscu śmierci majora na płycie wypisane są słowa: „Majorze! Majorze! Nie zbywało Ci ani na odwadze, ani na honorze, tu za Polskę życie oddałeś i tu wielkim Polakiem się stałeś”.

Obchody 75. rocznicy bitwy o Zambrów rozpoczną się 14 września mszą świętą (godz. 12.00) w kościele Ducha Świętego w Zambrowie.

25 mln by żyło się lepiej, Międzynarodowa szkoła na wsi, Pedałami do Kurowa, OSP Stary Laskowiec najlepszy, Nowy rok i nowa szkoła, Zapamiętam do śmierci. Kliknij tutaj


Kościół w stawie

30 lat temu rozpoczęła się budowa kościoła Ducha Świętego w Zambrowie na obrzeżach miasta, przy krajowej drodze Warszawa - Białystok. Kiedyś w tym miejscu był staw, a teren wokół niego podmokły. Pochodzący z Zambrowa arcybiskup Józef Michalik wspominał, iż w dzieciństwie w stawie kąpał się z kaczkami. 30 lat temu nie było takich możliwości technologicznych jak dzisiaj, ale teren został osuszony i rozpoczęła się budowa. Najpierw drewnianej tymczasowej kaplicy, w której pierwsza msza święta odbyła się 8 września 1984 r. W następnych latach obok kaplicy wyrastał murowany okazały kościół. Budowa trwała siedem lat. Budowniczym, organizatorem parafii i jej pierwszym proboszczem (do końca lutego 2013 r.) był ks. kanonik Heliodor Sawicki (obecnie emeryt, mieszka w Łomży we własnym mieszkaniu w parafii Krzyża Świętego).

Kościół Ducha Świętego w Zambrowie konsekrował ks. bp. Stanisław Stefanek 4 czerwca 2006 r.

Dziś parafia liczy 10 700 wiernych, drugim w historii kościoła proboszczem jest ks. Sławomir Banach.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pokonać los, Gminny asfalt, Basen zamknięty, Oznakowany rower. Kliknij tutaj


Paczka w Zambrowie

14. finał ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” dopiero w grudniu, ale drużyna „Paczki” już pracuje. W zespole jest Kamil Stoch i ekipa skoczków. Szukają liderów w miastach całego kraju, którzy znajdą wolontariuszy i adresatów „paczki”, czyli rodziny żyjące w niezawinionej biedzie.

W Zambrowie „Szlachetna Paczka” organizowana jest piąty raz. Dwa lata temu wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 i Miejskiego Gimnazjum Nr 1 obdarowali 53 rodziny z miasta i gminy. W ubiegłym roku koordynatorką „Paczki” była absolwentka ZS nr 1 Renata Kacprzak. Studiując w Warszawie, potrafiła w Zambrowie wokół sprawy skupić sponsorów, darczyńców, rodziców i młodzież. Dzięki jej inicjatywie zostało obdarowanych 75 rodzin (najwięcej w województwie podlaskim).

W tym roku Renata Kacprzak znów jest liderem. Do połowy września będzie kompletowała zespół wolontariuszy (25 – 30 osób). Chętni mogą się zgłaszać na stronie www.superw.pl/rekrutacja 2014. W październiku wolontariusze będą odwiedzać rodziny, przeprowadzać wywiady, tworzyć charakterystyki, które zostaną umieszczone w internetowej bazie. Lista kandydatów „Paczki” z opisem będzie udostępniona wszystkim w połowie listopada. Wtedy każdy może sobie wybrać rodzinę, którą chce obdarować.

Pierwszą „Paczkę” zorganizowali w Krakowie w 2000 r. studenci z księdzem Jackiem Stryczkim (dziś jest prezesem Stowarzyszenia Wiosna). Obdarowali wówczas 30 rodzin.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Zabłądził w lesie, Jan Paweł II w budowie, Pożegnanie lata, Gmina-Straż-Rodzina. Kliknij tutaj


Bazylika z wizji

„Na łące za tym dużym krzyżem będzie tu kiedyś stała bazylika. Duży kościół z pięknymi kolumnami i krużgankami. Widziałam go, piękny, ale minie jeszcze sporo lat, zanim powstanie. Mnie już nie będzie wtedy na tym świecie. To miejsce wybrał sobie Pan Jezus”, powiedziała zakonnica Czesława Polak z Ostrożnego.

W lipcu minęło 30 lat od jej pierwszego objawienia. Rocznicową mszę świętą w kaplicy w Ostrożnem odprawiał ks. bp. Janusz Stepnowski w asyście 11 księży.

„Było ponad tysiąc ludzi. Pan Jezus się cieszył. I ja też się cieszyłam”, dodała siostra Czesława.

Jest twórczynią i strażniczką miejsca kultu, które tworzyła go według wskazówek, otrzymywanych w wizjach. Ma je nadal. Do Ostrożnego przyjeżdżają ludzie ze swoimi troskami i radościami. Siostra Czesława zauważyła, że dużo wśród nich jest z Łomży. Ze smutkiem opowiada o kradzieży z kaplicy złotych łańcuszków, które wierni jako wota dziękczynne zawiesili na dłonie Matki Boskiej. Było też włamanie do sąsiedniego domu oazowego. Tam nic nie zginęło, bo nic nie było, ale złodzieje zniszczyli drzwi.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Siłownia z...mięśni, Nowa kaplica, Do Hodyszewa, Jest krew, Niespodzianka dla dzieci, Z ks. Dawidem do Bułgarii. Kliknij tutaj


Wakacje nad Zalewem

- Paulina Tymińska z siostrą Mają (z lewej) Dominika Głębocka, Nikola Sabok i Paulina Jarząbek

„Nie ma nudy. Nad Zalew przychodzą inne koleżanki. Jest wesoło”, mówi Paulina Tymińska z Zambrowa. Po wakacjach będzie się uczyć w szóstej klasie SP nr 4. Nad Zalew przychodzi z młodszą siostrą Mają (lat 3) i przyjaciółką Dominiką Głębocką. Mieszkają w sąsiednich blokach, znają się od przedszkola. Razem też wyjadą nad morze do Darłowa z babcią i dziadkiem Pauliny. Tam dopiero będą kąpiele, bo w Zalewie w Zambrowie kąpiel jest zakazana. Dziewczynki korzystają jedynie z tryskającej wody z małej fontanny. A piknik, jak opowiada Dominika, urządzają sobie na kocyku przed blokiem. Chodzą do kina, na basen.

„Najfajniejsze jest to, że nie trzeba chodzić do szkoły. Żeby wakacje były dłuższe”, marzy Paulina Jarząbek. Od września będzie uczennicą pierwszej klasy LO. Jeszcze nie myśli o tym, jak będzie w nowej szkole. Teraz cieszy się latem. Właśnie przyjechała do niej z Czerwonego Boru koleżanka Nikola Sabok. Razem przyszły nad Zalew, bo „jest to najfajniejsze miejsce w mieście”.

„Tu zawsze się kogoś spotka, można posiedzieć. Ale później pójdziemy zwiedzać sklepy”, zdradza Nikola.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: „Nie mama moja”, 12,5 mln w szpital, Platynowy Masters, Czy pójdą do szkoły, Poprawka w sierpniu, 50 lat po maturze, Kłopot z „lustrem rzeczywistości”. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (83)

Zatrudnię panie z możliwością zakwaterowania - Ciechanów. 503 – 393 – 589 (fak. 376/2014-o)

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Malowanie dachów. 668 – 141 – 137

...wejdź do działu

Kurator spadku po Stanisławie Jabłońskiej zmarłej 13.XII.2001 roku w Zambrowie ostatnio stale zamieszkałej w Zambrowie przy ulicy Łomżyńskiej 4/32 wzywa wszystkie osoby będące spadkobiercami po zmarłej do skontaktowania się z osobą kuratora – Sławomira Strzeszewskiego 513 – 302 – 013 (fak. 386/14-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek