Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

26 lutego 2021r., imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam siedlisko 0,60 ha z domem, ogrodem i stawem. Tel. 600 – 343 – 819 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00080/19-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Wysokie Mazowieckie

Bociania wróżba

„Kilka dni po wyborach zobaczyłem na łące spacerującego bociana. Chodzący bocian oznacza trudny rok. Moja żona zobaczyła trzy bociany w locie. To dobry znak, pomyślny i lekki rok. Połączę mój znak z jej znakiem i chyba jakoś poradzimy. Tyle już razem poradziliśmy”, mówi Romuald Wnorowski ze wsi Stypułki Giemzino w gminie Kulesze Kościelne.

Ma 58 lat, od dwóch tygodni jest nowym sołtysem. Znak przekazany przez spacerującego bociana odnosi do większych obowiązków, związanych z sołtysowaniem. Innej roboty też sporo, bo z synem Robertem i synową obrabiają 87 ha i mają 140 sztuk bydła. Obok mieszka jego syn Janusz z rodziną. Ma bocianie gniazdo! Pomagają sobie, wspólnie korzystają z maszyn. Syn Mariusz z żoną i dwoma synami mieszka w Rutkach.

„Na razie uczę się sołtysowania, ale wiem, co wsi potrzebne”, dodaje sołtys.

Najbardziej potrzebna jest droga asfaltowa. Rozmawiał już o niej z wójtem gminy Kulesze Kościelne oraz sekretarzem. I ma obietnicę na asfalt!

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Samorządowy menadżer, Nowy dyrektor w Szepietowie, Alkomat od burmistrza, Bez sołtysa, Współpraca z Francją. Kliknij tutaj


Niepoważna Fundacja

„Nie uciekamy od tematu. Program jest ciekawy. Zależy nam na nim i będziemy go realizować, ale … z odpowiedzialnym partnerem, który nie będzie unikał kontaktu”, powiedział burmistrz Szepietowa Robert Wyszyński.

Gmina Szepietowo w marcu wycofała się z realizacji projektu „Okno na świat - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gminy”. Według planu do 31 grudnia 2015 r. 77 gospodarstw z gminy oraz Publiczne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa i Gminny Ośrodek Kultury miały otrzymać darmowe komputery z oprogramowaniem i darmowy dostęp na 5 lat do internetu. Koszt 845 tys. zł nie obciążałby budżetu gminy, gdyż w 85 proc. projekt miał być finansowany z funduszu europejskiego, a w 15 proc z budżetu państwa.

Partnerem Gminy w realizacji była Fundacja „Edukacja Bez Barier”. Gmina wytypowała już 77 mieszkańców (musieli spełniać różne kryteria: dochodowe, społeczne, uczące się dzieci). Ale, jak mówi burmistrz Wyszyński, nie było z kim rozmawiać o szczegółach. Partner unikał kontaktów. Wysyłana z Urzędu Miasta Szepietowo korespondencja wracała bez odbioru. W kontaktach za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonicznych wypowiadały się tylko osoby reprezentujące Fundację, które nie były jej pracownikami. Udzielane wyjaśnienia nie były wiążącymi ustaleniami. Do tej pory Gmina nie uzyskała informacji, kto będzie pokrywał koszty dostępu do Internetu przez 5 lat, serwisowania sprzętu. Z tego powodu realizacja projektu już opóźniła się o ponad pół roku i raczej nie ma szansy na to, aby zakończyła się w terminie. A niedotrzymanie terminu groziłoby konsekwencjami finansowymi. Z tych powodów Rada Miejska Szepietowa podjęła uchwałę o odstąpieniu od projektu z dotychczasowym partnerem.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Mała szkoła – duży problem, Kongres z kandydatem, Relikwie dla Sokół, Byk w...piwnicy, Nauka ozdób. Kliknij tutaj


Edukator przejmuje i likwiduje

Małe szkoły podstawowe w Święcku Wielkim (gm. Wysokie Mazowieckie), Dąbrowie Moczydłach (gm. Szepietowo) oraz w Kramarzewie (gm. Radziłów), które chcą zlikwidować samorządy gminne, zamierza przejąć Stowarzyszenie Edukator z Łomży. Decyzje zapadną do końca maja. Edukator prowadzi obecnie w całym kraju 78 placówek oświatowych, w tym 44 szkoły, 28 punktów przedszkolnych, 2 przedszkola i 2 żłobki w Łomży oraz 2 ośrodki rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Jak poinformowała prezes stowarzyszenia Barbara Kuczałek, z powodu zbyt małej ilości dzieci, Stowarzyszenie zlikwiduje w tym roku dwie najmniejsze szkoły, jedną w Górze w gminie Krypno, liczącą 19 uczniów, drugą w województwie lubelskim z 16 uczniami. Szkoła w Łętownicy (gm. Szumowo) będzie dalej działać, ale zostanie obniżony jej stopień organizacyjny do klas 0-III.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Będzie huta szkła, Zagłada dworów, Po wyborach sołtysów, Leśny konkurs, 10 lat Klubu, Remont parkingu. Kliknij tutaj


Ruszaj się, bo zardzewiejesz!

„Zaczynało 17, a dziś jest nas 31. Zainteresowanie Uniwersytetem nie słabnie. Jest frekwencja, mamy ciekawe pomysły na naszą edukację”, mówi prezes powiedziała Zofia Januszkiewicz-Diakowska.

Jest inicjatorką powołania w Ciechanowcu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, który rozpoczął drugi rok działalności. Pogłębiali wiedzę z prawa, psychologii, kultury i sztuki, o zdrowiu. Uczyli się języka angielskiego i … wypieku chleba, przygotowywania nalewek. Byli na wycieczce w Warszawie, w Filharmonii w Białymstoku.

„Głównym naszym celem jest integracja środowiska, promocja zdrowego stylu życia i budzenie aktywności intelektualnej i fizycznej”, dodaje Januszkiewicz-Diakowska.

W tym roku będą uczyć się języka rosyjskiego, wyjeżdżać na basen do Wysokiego Mazowieckiego, ćwiczyć aerobik.

Zajęcia uniwersyteckie odbywają się w Ciechanowieckim Ośrodku Kultury i Sportu.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Ciągle pod górę, Pamięć, Dotacja na drogę, Wybory sołtysa, Konkurs na palmę. Kliknij tutaj


Sołtys od wszystkiego

Stanisław Kamionowski jest sołtysem 30 lat

„Dziś nie myślę o tym, jak dużo udało się nam razem zmienić i wybudować. Myślę, co by tu jeszcze zrobić”, mówi Stanisław Kamionowski (lat 74) z Rosochatego Kościelnego.

Jest sołtysem 30 lat! W poniedziałek, 23 lutego został wybrany na kolejną kadencję. Gdy zaczął wyliczać, co zmieniło się za jego „sołtysowania”, okazało się, że prawie wszystko. Zaczęło się od telefonów, wodociągów, budowy szkoły, dróg. Najbardziej utrwaliła się w pamięci sołtysa rozbudowa remizy.

„Ludzie stawiali się do pracy jak jeden mąż, na nikogo nie trzeba było czekać. Budowaliśmy w czynie społecznym, wieczorami przy żarówce, po robocie w swoich gospodarstwach”, wspomina.

W tej kadencji sołtys Kamionowski chciałby wystawić obelisk, poświęcony wszystkim bohaterom z Rosochatego Kościelnego, którzy walczyli o niepodległość. Przypomina zapamiętane z młodości opowieści najstarszych mieszkańców o powstańcach styczniowych, którzy nad Brokiem kuli kosy. Lotnik z Rosochatego Stanisław Gosk walczył w bitwie o Anglię i zginął. Teść sołtysa Kazimierz Morawski, który już nie żyje, brał udział w obronie Wysokiego Mazowieckiego.

„Miałem 7, może 8 lat, jak przysłuchiwałem się tym opowieściom. Z Rosochatego walczyli pod Monte Cassino. Dziś już wielu nie znamy z imienia i nazwiska. Ale należy się im pamięć”, mówi sołtys.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Szkoły w likwidacji, Patroni nowych ulic, Świetlica czeka, Konkurs na palmę, Sołtys z funduszem. Kliknij tutaj


Nieprzerwana kadencja

Sołtys Stanisław Piętka

Franciszek Piętka ze wsi Szulborze Kozy jest sołtysem od 37 lat, czyli z najdłuższym stażem w gminie Czyżew. Właśnie został wybrany na kolejną kadencję. Nie miał konkurencji.

„Dla wsi najważniejsza była wygrana wojna o naszą przynależność do gminy Czyżew. Do zwycięstwa przyczyniły się media, które nagłaśniały nasz protest”, wspomina sołtys. Po podziale administracyjnym w 1998 r. Szulborze Kozy zostało przyłączone do gminy Nur (woj. mazowieckie). Istne kuriozum, bo mieszkańcy wsi „byli przypisani” do parafii w Czyżewie, do gminy w Nurze, a do lekarza w Szulborzu Wielkim. Sołtys Franciszek Piętka był wiceprzewodniczącym ówczesnego Komitetu Protestacyjnego, który walczył o przyłączenie wsi do gminy Czyżew. Nie było łatwo. Mieszkańcy prowadzili strajk głodowy, okupowali Urząd Gminy w Nurze, interweniowali w Warszawie. Trwało to sześć lat. W 2004 r. Szulborze Kozy zostały przyłączona do gminy Czyżew! „Kontakty” zamieszczały relacje z protestów, pisały o trudnościach mieszkańców po podziale administracyjnym, także o radości z powrotu do gminy Czyżew.

„Wszyscy się zjednoczyliśmy i do dziś nikt nie żałuje tamtej decyzji. Do Nura mamy 12 kilometrów, do Czyżewa blisko, tylko 5. Wszystko łatwo załatwić, jest zrozumienie”, mówi sołtys.

W czasie wyborów sołtysa, w których uczestniczyła burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, wspólnie zaplanowali, że za unijne pieniądze zostanie oczyszczony i zagospodarowany wiejski staw. Wokół niego powstaną alejki wyłożone kostką i ścieżki rowerowe, ławki, oświetlenie.

100 lat Anieli Szaflickiej, Przystanek na...zakręcie, Sołtysi z funduszem, Wróci straż, Za Herodem. Kliknij tutaj


Raport

Nowe insygnia powiatu

Nowy herb, flagę i pieczęć oraz sztandar ma powiat wysokomazowiecki. Poprzednie insygnia zakwestionowała Komisja Heraldyczna.

Sołecki na drogi

Na drogę asfaltową na kolonie (500 m) sołtys i mieszkańcy Święcka Wielkiego przekazali fundusz sołecki.

„Ranczo” w Czyżewie

Na spotkanie kabaretowe z Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem zaprasza 15 lutego (godz. 19.00) Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie. Obaj są znani z seriali „Miodowe lata” oraz „Ranczo”.

Koncert orkiestry

Na koncert noworoczny orkiestry dętej zaprasza 8 lutego (godz. 14.00) Gminny Ośrodek Kultury w Szepietowie.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Ile zarabiają radni? Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00065/19-o-i)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00002/19-o-i)

...wejdź do działu

Rzeźnia kupi bydło ze skierowaniem do uboju z konieczności. Tel. 511 – 075 – 866, 518 – 879 – 043 (fak.00092/19-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek