Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

26 listopada 2014r., imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Usługi Remontowo – Budowlane 516 – 611 – 844 (p-000357-o-i)

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Matematyka – korepetycje, przygotowanie do matury, 603 – 847 – 463 (fak. 334/14-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam 10- tygodniowe pieski rasy spaniel 517 – 702 – 455 (p-000376-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy Twoim wójtem/burmistrzem został najlepszy spośród kandydatów?

  • tak
  • nie
  • nie mam zdania

Kolno

Chrząszcz brzmi w konkursie

Karolina Wiszowata ze Szkoły Podstawowej w Janowie (gm. Kolno) zajęła pierwsze miejsce w XII Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii 2014”, zorganizowanym przez nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej w Lemanie Marię Czyż. Drugie uzyskał Piotr Sokołowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, a trzecie Mateusz Bieniasz ze Szkoły Podstawowej w Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock).

W konkursie, któremu patronował Podlaski Kurator Oświaty, dyktando pisało 57 uczniów klas IV - VI z 20 szkół z powiatu kolneńskiego. Wyróżnionych zostało 18 uczniów: Izabela Bagińska (Lachowo), Paulina Góralczyk (Ptaki), Martyna Siwik (Mały Płock), Jakub Szok (Leman), Aleksandra Owczarczyk (Kolno), Karolina Malinowska (Wykowo), Klaudia Sztertewach (Konopki Monety), Weronika Chojnowska (Stawiski), Arkadiusz Czyż (Leman), Izabela Filipkowska (Lachowo), Julia Grela (Stawiski), Magdalena Gromadzka (Stawiski), Weronika Parciak (Turośl), Paulina Sulkowska (Mały Płock), Ewelina Truszkowska (Konopki -Monety), Iga Jarząbek (Grabowo), Edyta Wiktoria Siwik (Turośl), Paulina Bajno (Kolno).

Co roku nagrodami w konkursie są słowniki i encyklopedie, których zakup współfinansują burmistrzowie Kolna i Stawisk oraz wójtowie gmin Grabowo, Kolno, Mały Płock i Turośl. W dwunastu edycjach konkursu uczniowie napisali, a nauczyciele sprawdzili 656 dyktand. Maria Czyż „za podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego oraz propagowanie poprawności jego stosowania” otrzymała nagrodę wójta gminy Turośl Piotra Niedbały.

Organizatorzy dziękują rodzicom i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lemanie za pomoc w czasie konkursu.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Samobójstwo czy zabójstwo, Kandydaci z gestem, Będzie droga, Nowy bojowy, Dziewczyny z kabaretem. Kliknij tutaj


Mądre życie bez szkół

Marianna Śleszyńska z córką Aliną (pierwsza z lewej), naczelnik ZUS Alicją Konopka, burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą i krewną Dorotą Konopka

„Pani życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków”, mówił burmistrz Kolna Andrzej Duda do Marianny Śleszyńskiej, która we wtorek, 4 listopada skończyła sto lat. Życzył zdrowia, pogody ducha, optymizmu oraz szacunku i miłości najbliższych. Przekazał także listy gratulacyjne od wojewody Macieja Żywno i premiera Ewy Kopacz. Miłym akcentem w dniu urodzin były gratulacje i świadczenie honorowe od naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Oddziału ZUS w Białymstoku Alicji Konopka.

Marianna Śleszyńska urodziła się we wsi Brychy. Była najstarsza z siedmiorga dzieci. Po wczesnej śmierci rodziców (zmarli na dur brzuszny), zajmowała się młodszym rodzeństwem. Wyszła za mąż za rolnika i z mężem pracowała na gospodarstwie (5 ha) we wsi Zabiele (gm. Stawiski).

„Mamusia nie chodziła ani jednego dnia do szkoły, a umiała robić wszystko. Sama się nauczyła czytać i pisać, szyć, haftować. Urodziła sześcioro dzieci, jeden jej syn zmarł, jeden w 1971 r. zginął w wypadku. Oprócz mnie żyją jeszcze jej trzy córki”, powiedziała Alina Śleszyńska, która zajmuje się mamą i jest z nią w Kolnie.

Wspomina, że mama uczyła się z podręczników swoich dzieci, gdy chodziły do szkoły. Do dziś recytuje z pamięci patriotyczne wiersze. 3 maja i 11 listopada zawsze wywieszała flagę. Dzieci, a potem wnuki prowadziła na kolneński cmentarz i pokazywała mogiłę poległych pod Lemanem w 1920 r.

„Nie miała i nie ma wrogów. Modli się każdego dnia, aby doczekać dnia następnego. Czasami nad ranem śpiewa godzinki. Czyta gazety i książki bez okularów”, opowiada córka.

W piątek w mieszkaniu zostanie odprawiona msza święta dziękczynna.

Najstarszą mieszkanką Kolna jest Zofia Barszczewska, która 20 października skończyła 101 lat.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 1 800 000 zł dla Kolna, 300 000 zł dla szpitala, Konkurs i dzień wolny, Sexlistonosz. Kliknij tutaj


„Podrywacz”

Ma 54 lata. Umawiał się z kobietami na randki przez Internet. Zamieszkiwał z upatrzoną ofiarą, zdobywał jej zaufanie, wyłudzał oszczędności i wartościowe przedmioty, po czym znikał. Jedną z ofiar była mieszkanka powiatu kolneńskiego, która zgłosiła na policji kradzież 15 000 zł, telefonu komórkowego i tabletu. Policjanci z Kolna namierzyli i zatrzymali sprawcę aż w województwie śląskim, gdzie zamieszkał z nową wybranką. Postawili mu zarzuty kradzieży i przywłaszczenia. Został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. W przeszłości był już karany za podobne przestępstwa.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowy i e-kontakty: Kto chce władzy, Dlaczego w trawie piszczy, Ze zniczem alejką, Oddaj krew, Konsekracja Łosewa, Zmarł radny Kolna. Kliknij tutaj


O policji w Kolnie

Jest takie małe, bardzo czyste miasteczko na Mazowszu, administracyjnie w Podlaskiem, ze Św. Florianem jako patronatem. Kolno. Urodziłam się w nim i przeżyłam podpalenie pierwszego komisariatu milicji przez partyzantów, wtedy zwanych bandytami. Rodzice mieszkali w tym samym domu.

Po wielu latach na ziemi moich przodków postawiałam domek kurpiowski. Mój mały wnuk powiedział wtedy: „Baba, tu będzie nasz dom”. Wraca do niego całe swoje dziewiętnastoletnie życie. Mieszka w Niemczech, ale nauczył się języka polskiego i cieszy się na każdy przyjazd. Tym razem radość była wyjątkowa. Zdał ważne dla niego egzaminy, wyremontował własnoręcznie stare auto, które zdobył ciężką, fizyczną pracą i jechała z nim jego dziewczyna. Dla mnie wiózł woreczek z nakrętkami plastikowymi, bo zauważył, że zbieram je od dawna w ramach znanej tutaj akcji charytatywnej. Nie zapomniał o niej w czasie przerw śniadaniowych w swojej firmie. A teraz wygląda na to, że będzie musiał swój wymarzony urlop spędzić gdzieś indziej. Do przyjemności bowiem nie należy fakt, że za każdym razem wjeżdżając do Kolna jest kontrolowany przez patrol policyjny. Pierwszy raz to był po prostu szok, szczególnie dla jego nie mówiącej po polsku dziewczyny. Za drugim razem także dla jadących z nim polskich przyjaciół.

Czy w tej cudownej europejskiej swobodzie należy zwykłego obywatela pytać o cel przyjazdu do miasta oraz wymuszać adres jego pobytu? Rozumiem, jeżeli jest się oskarżonym.

O kulturze zatrzymania i zwrotach grzecznościowych nie wspomnę nawet, ale serdecznie radzę ośrodkom kształcenia służb państwowych wprowadzić przedmiot kultury dnia codziennego.

Na progu swego dorosłego życia mój mój będzie już zawsze sobie kojarzył polskie auto policyjne z zatrzymaniem i kontrolą.

Pomimo doznanej przykrości, życzę wszystkim czytającym „Kontakty” dużo otwartości na inny świat, niż tylko własny, dużo radości i słońca w sercu.

Czytelniczka z Turośli
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Co się stało z Józefem, Potrzebna rodzina, Będą wiatraki, Nowa droga, Finisz kadencji, W szponach zmowy. Kliknij tutaj


Nagrody dla nauczycieli

W Dniu Edukacji Narodowej burmistrz Kolna Andrzej Duda nagrodził nauczycieli z Przedszkola Miejskiego Nr 4 Barbarę Lubiejewską i Jadwigę Lutrzykowską (dyrektor); ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Elżbietę Nodzewską, Barbarę Piotrowską i Barbarę Podsiad (dyrektor); ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza Lucynę Gromadzką, Annę Kłys i Dariusza Łosiewskigo (dyrektor); z Gimnazjum im. Jana Pawła II Teresę Bajorek, Lilę Charubin, Karola Choynowskiego (dyrektor), Mariusza Kędzierskiego, Agat Słapińską i Krystyn Syrowik.

Warto przypomnieć, że uczniowie kolneńskiego Gimnazjum w egzaminie gimnazjalnym osiągnęli wyższe wyniki, niż średnia krajowa i średnia wojewódzka z wszystkich przedmiotów.

Trzech nauczycieli Gimnazjum, Agnieszka Bednarczyk, Teresa Bajorek i Mariusz Kędzierski, w czasie wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej zostało uhonorowanych Medalem KEN, a Krzysztof Grabowski, Marek Jakubowski, Jan Kościuk, Barbara Pikulińska, Hanna Serafin, Mariola Sokołowska i Krystyna Syrowik, Medalami za Długoletnią Służbę. Gratulacje!

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Tor z laurem, Proboszcz jednoczy, Nowe drogi i świetlice, Jan z Kolna na rondzie, Najładniejsze Borkowo. Kliknij tutaj


Burmistrz niewinny!

„Nieuprawniona polemika z ustaleniami sądu pierwszej instancji”, tak sędzia sprawozdawca Grzegorz Skrodzki określił apelację Prokuratury Rejonowej w Kolnie od wyroku Sądu Rejonowego w Łomży (Zamiejscowy Wydział Karny w Kolnie), który uniewinnił burmistrza Stawisk Marka Waszkiewicza od oskarżenia prowadzenia służbowej skody po pijanemu w lutym 2014 r.

Oskarżenie oparte było na zeznaniach dwóch świadków, właściciela i pracownika stacji paliw w Stawiskach, gdzie burmistrz w lutym służbową skodą podjechał kupić alkohol. Potem okazało się, że samochód właściciela stacji jest zarysowany. Właściciel stacji powiadomił policję, wskazując burmistrza jako sprawcę kolizji. Policja wkroczyła do mieszkania burmistrza i zastała go...pod wpływem 1,4 promila! Burmistrz tłumaczył, że na stacji paliw był trzeźwy, a upił się w drodze do domu, konkretnie na schodach, między samochodem a swoim mieszkaniem na III piętrze. Sąd pierwszej instancji nie dopatrzył się w zeznaniach świadków dowodów winy burmistrza. Właściciel stacji w ogóle go nie widział w momencie, gdy kupował alkohol, a pracownik zeznał, że nie wyglądał na pijanego. Uznał, że prokuratura nie dostarczyła dowodów i oskarżonego uniewinnił.

Sąd Okręgowy w Łomży, rozpatrując apelację, ocenił postępowanie w pierwszej instancji za prawidłowe, a apelację prokuratora za powielenie aktu oskarżenia i w środę (8 października) wyrok utrzymał w mocy.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Żywot z listy nadziei, Nie żyje radny, Bieżnia czeka, Święto kukurydzy, Uniwersytet Trzeciego wieku. Kliknij tutaj


Ciasna radość

Grażyna Garlikowska przy piętrowym łóżku wnuczek

„Cieszymy się z nowego mieszkania, ale jest to dla nas...ciasna radość”, mówi Grażyna Garlikowska z Kolna.

Od kilku tygodni mieszka z rodziną w nowym budynku komunalnym. Maja jedno pomieszczenie, które jest pokojem i kuchnią. Obok mały korytarz i łazienka; całe mieszkanie to 26 m kw. Grażyna mieszka z dorosłą córką Sandra (lat 21) i jej dwiema córkami. Dziewczynki śpią na piętrowych łóżkach, Grażyna i Sandra na wersalce. Sześcioletnia Nikola właśnie poszła do szkoły. W nowym mieszkaniu nie ma miejsca na wstawienie dla niej nawet małego biurka. Dzieci kładą się wcześniej spać. Ich mama i babcia nie będą mogły wieczorem włączyć telewizora, bo je obudzi.

W poprzednim mieszkaniu Garlikowska miała pokój i osobno kuchnię. Z powodu sytuacji rodzinnej, głównie alkoholizmu jej byłego męża (nie żyje) mieszkanie było zadłużone (przez wiele lat nie był płacony czynsz). Do spłaty pozostało jeszcze 13 000 zł. A sytuacja finansowa nadal trudna. Sandra nie otrzymuje na dzieci ani renty, ani alimentów, bo nie była mężatką, a ojciec jej córek już nie żyje. Czteroosobowa rodzina utrzymuje się z renty Grażyny i zasiłku z opieki.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Świadek Historii, Rozwiązanie Pułku, Ważne spotkanie, Leć głosie po rosie, Trzeci w Polsce pumptrack. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (86)

Firma transportowa zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym z kat. C+E, 663 – 223 – 306 (fak. 480/14-o-i)

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak.120-o-i)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – środy, soboty, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677. (fak..08/14 -o-i)

...wejdź do działu

Kupię cielęta większą ilość, chętnie nawiążę dłuższą współpracę 695 – 038 – 114 (fak. 552/14-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek