Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

ŻYCZENIA/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

25 stycznia 2015r., imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Poznam Pana lat 70, wzrost 170, nierozwiedzionego, bez nałogów, z Prawem Jazdy 86 217 – 71 – 56 (p-000418-o)

...wejdź do działu

Sprzedam Fiata Pandę, 2008 r, przebieg 51 000 km, czerwony, benzyna + gaz, tel. 696 – 370 – 441 (p-000435-o-i)

...wejdź do działu

PKM DUDA S.A., Oddział w Ciechanowcu poszukuje kandydatów na stanowisko Technolog. Oferujemy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Wymagane doświadczenie na podobnym stanowisku. Oferty prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkmduda.pl. Więcej informacji pod nr tel. 65 547 70 11

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Sonda

Kto w sporze lekarzy z ministrem zdrowia miał rację?

  • lekarze
  • mninister zdrowia
  • nie mam zdania

Kolno

Rządzić będą młodzi!

Warto zapamiętać te nazwiska: Arkadiusz Filipkowski, Norbert Kapelański, Radosław Sielawa i Anna Tyszka z Gimnazjum Jana Pawła II; Marcelina Cudnik, Wiktoria Krzyżanowska, Natalia Rainko i Anna Świderska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Marcin Gutowski, Mateusz Gutowski, Paweł Konopka, Szymon Myhal, Daniel Niksa i Kamil Podchul Zespołu Szkół Technicznych. To radni Młodzieżowej Rady Miasta w Kolnie I kadencji. Gdy zdobędą szlify, za cztery lata mogą kompletnie zmienić krajobraz polityczny w mieście!

W Radzie nie ma inicjatorów jej powołania, uczniów Liceum Ogólnokształcącego Wojtka Szymanowskiego i Konrad Gąsiewskiego. Pierwszy został radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego, a drugi w demokratycznych wyborach uzyskał zbyt...małą ilość głosów.

Pierwszą sesję Młodzieżowej Rady zwoła przewodniczący Rady Miasta Mieczysław Śniadach na 7 stycznia, poinformował „Kontakty” sekretarz UM Mirosław Bajorek.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nikt nie był głodny, Nowy Rok z szampanem, Siłownia w plenerze, Z kolędą, Druga strona medalu. Kliknij tutaj


Radość spod choinki

„Najbardziej w dzieciństwie cieszyły mnie paczki przynoszone przez tatę z pracy. Tata pracował w Zakładach Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Rucianem Nidzie. W paczkach nie było żadnych zabawek. Tylko słodycze i owoce. Ale jakie! Czekolady, galaretki, orzechy w czekoladzie i bez czekolady, cukierki czekoladowe, pomarańcze”, wylicza Barbara Olechno z Nowej Rudy i jeszcze dziś uśmiecha się do wspomnień sprzed trzydziestu lat.

W domu Barbary było dziewięcioro dzieci: pięć dziewczynek i czterech chłopców. Mieszkali w Ksepkach (gm. Turośl). Ziemie na Kurpiach biedne. W ubiegłym wieku „płyty” w Rucianem były jednymi z największych zakładów tego typu w Europie. Eksportowały do prawie do wszystkich krajów Europy oraz do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Bogaty zakład i bogate paczki pod choinkę dla dzieci pracowników.

„Paczkę dostał każdy z nas. Nie musieliśmy dzielić się między sobą słodyczami, jak zawsze. To była wielka radość. Chyba zabawki by nas tak nie ucieszyły, jak cieszyły łakocie”, dodaje Barbara.

Barbara i Andrzej Olechno mają siedmioro dzieci: pięć córek (Natalię, Gabrielę, Emilię, Magdę i Hanię) i dwóch synów (Andrzeja i Szymona).

„Naszych dzieci nie cieszą tak słodycze i owoce, jak mnie cieszyły. Mają je na co dzień”, mówi Barbara.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 410 paczek, Nagrody za...śmieci, Serce dla Oli, Odprawa dla byłych, Ciepły kościół, Kolno w Strasburgu. Kliknij tutaj


Organy czekają na organistę

Nowe organy w kościele parafialnym w Łosewie czekają na organistę.

„Był ostatnio u nas organista z Łomży, zrezygnował. Była organistka z Nowogrodu, też z jakichś powodów zrezygnowała. Teraz dojeżdża czasami organista z Zabiela”, mówi Janina Banach z Łosewa.

W tej sytuacji kobiety z Łosewa zaprosiły kilku chętnych mężczyzn i stworzyły chór parafialny. Tworzy go 16 głosów.

„Kiedyś chór prowadził organista. Ale przecież melodia kościelnych pieśni się nie zmienia. Śpiewamy i jest to inna msza, ma uroczystą oprawę. Dopóki Bozia da mi zdrowie, to będę śpiewała”, dodaje chórzystka Janina Banach (lat 72).

Na święta Bożego Narodzenia chórzyści przygotowują w kościele żłobek z Panem Jezusem. Już zaczęły się organizować i dzielić pracami. Figury do szopki są z ubiegłego wieku, ale zostały odnowione i wyglądają jak nowe.

Parafię Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie utworzył w 1918 roku ks. bp. Romuald Jałbrzykowski. Należy do niej pięć wsi, ok. 900 wiernych. Od 6 lat proboszczem jest ks. Andrzej Stypułkowski.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Koncert dla Oli, Drogi najważniejsze, Bez urodzin, Oddaj krew, Nowy adres biblioteki. Kliknij tutaj


Śmieć po imprezie

Była sobota, środek wakacji, upał. Wojtek z Grąd (gm. Grabowo) powiedział matce, że jedzie na imprezę do Kamila w Wojsławach. Kamil skończył 17 lat. Razem chodził do gimnazjum. Po gimnazjum Wojtek uczył się na mechanika w Szczuczynie, Kamil w Grajewie. Były to ich pierwsze wakacje po ukończeniu gimnazjum. Na imprezie miał być też sąsiad Wojtka z Grąd. Pojechali rowerami.

W niedzielę rano Wojtka wciąż nie było w domu. Ktoś zauważył jego rower przy drodze, prowadzącej z Wojsław do Grąd. Matka Wojtka zaczęła dzwonić do jego kolegów. Dowiedziała się, że Wojtek wyjechał z Wojsław rowerem o trzeciej nad ranem. Kamil powiedział, że pod koniec ogniska został sam z Wojtkiem. Reszta towarzystwa pojechała autem jednego z biesiadników, który podjął się rozwieźć ich do domów. Do auta wsiadł także kolega Wojtka z Grąd. „Poczekaj na mnie, jak wrócę, to weźmiemy rowery i pojedziemy razem do domu”, powiedział.

Wojtek trochę czekał. W pewnym momencie Kamil wszedł do domu. Gdy wyszedł, już go nie było. Wziął rower i odjechał sam.

Droga z Wojsław do Grąd przecina drogę krajową nr 61. Wojtek prawdopodobnie przejechał przez krajówkę, gdyż rower leżał od strony Grąd. Z lewej strony, patrząc od krajówki, jest las, z prawej pola i pastwiska.

Matka, rodzina, sąsiedzi zaczęli przetrząsać las w pobliżu roweru. Niczego nie znaleźli. Pod wieczór przyjechali policjanci z psem tropiącym. Pies powąchał ubranie Wojtka, zanurzył się w las, potem skręcił w stronę drogi krajowej i zgubił trop.

Następnego dnia, w poniedziałek rano, poszukiwania miały być wznowione. Zanim przyjechała policja, Karol, brat Wojtka z przyjacielem matki poszli do lasu. Karol zobaczył coś czerwonego między gałęziami. To była koszulka Wojtka. Nie żył. Jego ciało było w pozycji półsiedzącej. Na gardle miał zadzierzgnięty drut, którego koniec był przymocowany do drzewa.

Od miejsca, w którym znaleziono rower, do miejsca odnalezienia Wojtka jest kilkaset metrów. Rower był na jednym, zwłoki na drugim krańcu lasu.

„Usłyszałam głos Karola. Biegł od strony lasu i krzyczał nieswoim głosem: Wojtek, Wojtek! Zrozumiałam, że stało się coś strasznego...”, mówi matka...

Anna Dylewska

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Oni będą rządzić, Prezent na drogę, Zielone Kolno, Oddaj krew, Andrzejki. Kliknij tutaj


Chrząszcz brzmi w konkursie

Karolina Wiszowata ze Szkoły Podstawowej w Janowie (gm. Kolno) zajęła pierwsze miejsce w XII Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii 2014”, zorganizowanym przez nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej w Lemanie Marię Czyż. Drugie uzyskał Piotr Sokołowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, a trzecie Mateusz Bieniasz ze Szkoły Podstawowej w Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock).

W konkursie, któremu patronował Podlaski Kurator Oświaty, dyktando pisało 57 uczniów klas IV - VI z 20 szkół z powiatu kolneńskiego. Wyróżnionych zostało 18 uczniów: Izabela Bagińska (Lachowo), Paulina Góralczyk (Ptaki), Martyna Siwik (Mały Płock), Jakub Szok (Leman), Aleksandra Owczarczyk (Kolno), Karolina Malinowska (Wykowo), Klaudia Sztertewach (Konopki Monety), Weronika Chojnowska (Stawiski), Arkadiusz Czyż (Leman), Izabela Filipkowska (Lachowo), Julia Grela (Stawiski), Magdalena Gromadzka (Stawiski), Weronika Parciak (Turośl), Paulina Sulkowska (Mały Płock), Ewelina Truszkowska (Konopki -Monety), Iga Jarząbek (Grabowo), Edyta Wiktoria Siwik (Turośl), Paulina Bajno (Kolno).

Co roku nagrodami w konkursie są słowniki i encyklopedie, których zakup współfinansują burmistrzowie Kolna i Stawisk oraz wójtowie gmin Grabowo, Kolno, Mały Płock i Turośl. W dwunastu edycjach konkursu uczniowie napisali, a nauczyciele sprawdzili 656 dyktand. Maria Czyż „za podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego oraz propagowanie poprawności jego stosowania” otrzymała nagrodę wójta gminy Turośl Piotra Niedbały.

Organizatorzy dziękują rodzicom i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lemanie za pomoc w czasie konkursu.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Samobójstwo czy zabójstwo, Kandydaci z gestem, Będzie droga, Nowy bojowy, Dziewczyny z kabaretem. Kliknij tutaj


Mądre życie bez szkół

Marianna Śleszyńska z córką Aliną (pierwsza z lewej), naczelnik ZUS Alicją Konopka, burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą i krewną Dorotą Konopka

„Pani życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków”, mówił burmistrz Kolna Andrzej Duda do Marianny Śleszyńskiej, która we wtorek, 4 listopada skończyła sto lat. Życzył zdrowia, pogody ducha, optymizmu oraz szacunku i miłości najbliższych. Przekazał także listy gratulacyjne od wojewody Macieja Żywno i premiera Ewy Kopacz. Miłym akcentem w dniu urodzin były gratulacje i świadczenie honorowe od naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Oddziału ZUS w Białymstoku Alicji Konopka.

Marianna Śleszyńska urodziła się we wsi Brychy. Była najstarsza z siedmiorga dzieci. Po wczesnej śmierci rodziców (zmarli na dur brzuszny), zajmowała się młodszym rodzeństwem. Wyszła za mąż za rolnika i z mężem pracowała na gospodarstwie (5 ha) we wsi Zabiele (gm. Stawiski).

„Mamusia nie chodziła ani jednego dnia do szkoły, a umiała robić wszystko. Sama się nauczyła czytać i pisać, szyć, haftować. Urodziła sześcioro dzieci, jeden jej syn zmarł, jeden w 1971 r. zginął w wypadku. Oprócz mnie żyją jeszcze jej trzy córki”, powiedziała Alina Śleszyńska, która zajmuje się mamą i jest z nią w Kolnie.

Wspomina, że mama uczyła się z podręczników swoich dzieci, gdy chodziły do szkoły. Do dziś recytuje z pamięci patriotyczne wiersze. 3 maja i 11 listopada zawsze wywieszała flagę. Dzieci, a potem wnuki prowadziła na kolneński cmentarz i pokazywała mogiłę poległych pod Lemanem w 1920 r.

„Nie miała i nie ma wrogów. Modli się każdego dnia, aby doczekać dnia następnego. Czasami nad ranem śpiewa godzinki. Czyta gazety i książki bez okularów”, opowiada córka.

W piątek w mieszkaniu zostanie odprawiona msza święta dziękczynna.

Najstarszą mieszkanką Kolna jest Zofia Barszczewska, która 20 października skończyła 101 lat.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 1 800 000 zł dla Kolna, 300 000 zł dla szpitala, Konkurs i dzień wolny, Sexlistonosz. Kliknij tutaj


„Podrywacz”

Ma 54 lata. Umawiał się z kobietami na randki przez Internet. Zamieszkiwał z upatrzoną ofiarą, zdobywał jej zaufanie, wyłudzał oszczędności i wartościowe przedmioty, po czym znikał. Jedną z ofiar była mieszkanka powiatu kolneńskiego, która zgłosiła na policji kradzież 15 000 zł, telefonu komórkowego i tabletu. Policjanci z Kolna namierzyli i zatrzymali sprawcę aż w województwie śląskim, gdzie zamieszkał z nową wybranką. Postawili mu zarzuty kradzieży i przywłaszczenia. Został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące. W przeszłości był już karany za podobne przestępstwa.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowy i e-kontakty: Kto chce władzy, Dlaczego w trawie piszczy, Ze zniczem alejką, Oddaj krew, Konsekracja Łosewa, Zmarł radny Kolna. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (87)

Kupię cielaki, jestem zainteresowana dłuższą współpracą 695 – 038 –114 (fak. 27/15-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak. 527/14-o-i)

...wejdź do działu

Wynajmę samodzielny pokój jedno i dwuosobowy po remoncie pod stancje w centrum Łomży przy Placu Pocztowym internet gratis! Tel. 607 – 537 – 032 (fak/sms)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek