Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

29 sierpnia 2014r., imieniny: Jana, Sabiny, Racibora

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Usługi koparko – ładowarką 609 – 421 – 781 (p-000207-o-i)

...wejdź do działu

DEKORACJE weselne i okolicznościowe, 696 – 885 – 102. (p-398-o-i)

...wejdź do działu

Studia podyplomowe: wycena nieruchomości, doradca ds. ochrony środowiska, tel. 660 – 728 - 418, www.sedpol.com.pl (fak. 348/14)

...wejdź do działu

Kursy i szkolenia: audyty efektywności energetycznej, termowizja, syndyk, świadectwa energetyczne, licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomościami, doradca energetyczny. Tel. 660 – 728 – 418; www.sedpol.com.pl (fak. 348/14)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Kolno

Rzeź pod Lemanem

Pierwszy raz w historii msza polowa zostanie odprawiona przez ks. kanonika Grzegorza Polesińskiego przy pomniku poległych żołnierzy w Lemanie (gm. Turośl) w niedzielę, 24 sierpnia (godz. 11.45). W uroczystościach rocznicowych, zorganizowanych przez wójta gminy Turośl Piotra Niedbałę, będzie można zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń sprzed 94 lat.

Rano 25 sierpnia 1920 r. pod Lemanem pojawiły się oddziały radzieckiej kawalerii. Był tu z półbatalionem Kowieńskiego Pułku Strzelców mjr Zygmunt Żaba.Druga połowa batalionu z por. Obuchowiczem dzień wcześniej broniła Wincenty. Major zdecydował o działaniach obronnych. Jednak gdy zauważył, że nieprzyjaciel okrąża go, w Lemanie pozostał pluton osłonowy, a reszta batalionu oddaliła się i uratowała. Żołnierzy z plutonu osłonowego otoczyli kozacy. Zginęło ich 48. Zwłoki z Lemana zostały przewiezione do Kolna i pochowane na cmentarzu parafialnym, a zwłoki dwóch wyznawców mojżeszowych na kirkucie.

Na cmentarzu w Kolnie stoi pomnik z napisem: „Pamięci 48 ofiarom barbarzyństwa bolszewickiego pod Lemanem 25 VIII 1920 roku. Rodacy”. Napis otacza wtopioną w kamień wstrząsającą fotografię. Według Jacka Stachelskiego, zdjęcie przedstawia pogrzeb żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Kolnie. Zwłoki poległych otaczają żołnierze, ludność i kapłan.


Ogień na polu

Fot. archiwum

„Spalił się cały kombajn. Do niczego się nie nadaje. Na szczęście, syn zdążył wyskoczyć z kabiny i uratował życie. To wysokość ponad trzy metry, ma złamane palce u nogi, założony gips do kolana, chodzi o kulach. Nie chodziłam na pole, nie widziałam tego, tylko płakałam”, powiedziała Pelagia Piaścik z Nowego Rakowa.

W czwartek jej syn Michał kombajnem zbierał z boże. Z pomocą przybiegli sąsiedzi, natychmiast przyjechali strażacy. Gasili kombajn, okopali, aby nie zapaliło się zboże i słoma. Na szczęście, nie wybuchł zbiornik paliwa.

To nie jedyny pożar na polu. Tydzień wcześniej palił się kombajn Kurkowie (gm. Grabowo), 28 lipca w Zaskrodziu (gm. Kolno), 3 sierpnia w Wygranem (gm. Mały Płock). W Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock) spaliła się na polu belarka do zbioru słomy.

„Wcześniej też zdarzały się co jakiś czas pożary maszyn na polu, ale nie tak często jak w tym roku. Na funkcjonowanie maszyn rolniczych, które może są już bardziej wyeksploatowane, wpływają także wysokie temperatury. Praca na polach jest długotrwała, a przy takich upałach jedna iskra powoduje pożar”, skomentował komendant KP PSP w Kolnie Lech Kowalczyk.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Półkolonie w Porytem, Wygodnie na cmentarzu, Remonty w szkołach, Po żniwach. Kliknij tutaj


Urodziny z byczkami

Najpierw msza święta, a potem rodzinne ognisko. Tak obchodziły mieszkanki Lemana (gm. Turośl) pierwszą rocznicę (6 lipca) powołania Koła Gospodyń Wiejskich. Do Koła należy 18 pań. Spotykają się średnio raz w miesiącu w szkole. Przewodniczącą Koła jest Hanna Leśniewska.

„Uczymy się wzajemnie od siebie. Młodszym koleżankom przekazujemy kulinarne sekrety, a one uczą nas rękodzieła z bibuły”, powiedziała Hanna Małż.

Przygotowywany przez nią smalec doprawiany czosnkiem, solą, pieprzem i przesmażoną cebulą, zdobył już wojewódzką sławę. Tydzień temu w konkursie „Smaki Podlasia” nagrodzone zostały byczki w kapuście przygotowane przez Iwonę Olszewską.

„Przygotowałam potrawę swojego dzieciństwa według przepisu babci Stefanii Małż z Piątkowizny. Babcia zmarła trzy lata temu w wieku 103 lat”, powiedziała Iwona Olszewska.

Nagrodzone potrawy były na urodzinowej uroczystości.

Byczki w kapuście Iwony Olszewskiej z Lemana: obrane ziemniaki (byczki) ugotować z kwaszoną kapusta i kwasem z kwaszonej kapusty. Gdy ziemniaki będą miękkie, odcedzić. Na patelni zrobić zasmażkę z tłustego boczku. Dodać do ziemniaków z kapustą i wymieszać. Odcedzony sok doprawić solą i pieprzem, dodać kwaśną śmietanę, wymieszać i podawać do byczków w kapuście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fajna niedziela w Turośli, Cmentarz w internecie, 70. rocznica mordu, Wodą i lądem, Mistrzowie z Filipek Dużych, Wakacje w Olszynce. Kliknij tutaj


Po pracy czas świętowania

Wójt gminy Kolno Tadeusz Klama (z lewej) i Franciszek Grajko

W nowej remizie strażacy OSP w Janowie obchodzili w niedzielę (6 lipca) 56. rocznicę działalności. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie, którą sprawował proboszcz ks. Andrzej Stypułkowski.

W czasie remontu kościoła w Łosewie, przy którym pomagali także strażacy, wszystkie nabożeństwa odbywały się w…nowej remizie. W niedzielę był czas świętowania i podziękowań za „wspólne budowanie” kościoła i remizy.

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Ludwik Podsiad. Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Arkadiusz Chmielewski, Jarosław Cudnik, Antoni Reska, Czesław Reska, Jerzy Samul i Bogusław Szymańczyk. Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”: Zygmunt Bazydło, Zdzisław Gajda, Stanisław Kowalczyk, Adam Niksa i Stanisław Podsiad. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”: Rafał Chludziński, Krzysztof Giers i Leszek Kordal.

Brązową odznaką honorową „Podlaski Krzyż Floriański” odznaczony został Franciszek Grajko. Odznaką „Strażak Wzorowy": Jarosław Jarzyło, Kamil Kowalczyk, Przemysław Kwiatkowski, Dariusz Lesiński, Andrzej Malinowski, Paweł Samul i Paweł Wyrwas.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fajna niedziela w Turośli, Wakacje w górach, Najlepsze Zabiele w sieci, Król strzelców z podwórka. Kliknij tutaj


Absolutorium z klasą

Jednogłośnie otrzymał absolutorium burmistrz Kolna Andrzej Duda (na zdjęciu).

Za najważniejszy sukces roku burmistrz uznał wybudowanie pierwszego w powojennej historii miasta budynku socjalnego. Wkrótce zamieszka w nim 20 rodzin. Oczekujących jest jeszcze 40. Miasto planuje wybudować jeszcze dwa podobne budynki.

„Ważna jest budowa dróg i ulic, ale równie ważne są sprawy ludzkie. I w tych kwestiach nie zawsze trzeba zwracać uwagę na to, czy otrzymamy dofinansowanie, czy nie”, powiedział „Kontaktom” burmistrz.

Drugim ważnym sukcesem, który nie ma wymiaru materialnego, jest wyeliminowanie polityki z Rady, a są w niej różne opcje (PiS, SLD, PO).

„Udało się, patrzyliśmy merytorycznie na sprawy, a nie politycznie. Razem robiliśmy coś ponad, czułem poparcie radnych, dlatego powstało wiele inwestycji, także trudnych. To wspólny plus”, ocenił burmistrz.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Trzy szczęścia, Magiczny wieczór, Wakacje nad morzem, Nowe „Zeszyty”, Ministerstwo na kościół, Dla dzieci w Stawiskach. Kliknij tutaj


Kominiarczyk na szczęście

Robert Zieliński z Kominiarczykiem

„Pierwszy był Szczurek Marynarz. Zrodził się w czasie mojej służby w marynarce wojennej w Gdyni. Było dużo sznurka sizalowego i dużo czasu. Siedziałem w koszarach i…zacząłem wyplatać chochołki”, opowiada Robert Zieliński.

Przed powołaniem do wojska Robert należał do zespołu tanecznego w Kolneńskim Domu Kultury. Jego instruktorką tańca była Teresa Pomichowska. Na jednej z przepustek Robert wpadł do Domu Kultury, zobaczyć jak znajomi tańczą, co słychać. Na pamiątkę zostawił w pokoju instruktorów Szczurka. Przez lata zmieniali się instruktorzy, odszedł ówczesny dyrektor KDK Franciszek Jurczenia (zmarł w 2005 r. w wieku 63 lat), a Szczurek został w pokoju instruktorów i towarzyszy nowym pracownikom. Dziś Robert Zieliński jest instruktorem zajęć plastycznych w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu. To znaczy, że Szczurek wrócił do niego.

„Szczurek był i jest jedyny”, zaznacza jego twórca.

Poza Szczurkiem Robert Zieliński wyplatał inne „chochołki”, ale niezmiennie największym powodzeniem cieszą się niepowtarzalne Kominiarczyki na szczęście. Wykonał ich kilkanaście i obdarowywał nimi znajome młode pary. Wszystkie małżeństwa z jego Kominiarczykiem trwają i cieszą się szczęściem...

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Koleżeńska pomoc, Dobre serca z Zabiela, Długi lokatorów, Sportowa baza, Imieniny Jana z Kolna. Kliknij tutaj


Złote Gody

Fot. Jarosław Laskowski

Dziesięć małżeństw z gminy Stawiski w sobotę, 14 czerwca, obchodziło 50. rocznicę ślubu: Saturnina i Antoni Berlińscy (Budy Stawiskie), Bronisław i Stefan Dąbkowscy (Jurzec Włościański), Genowefa i Henryk Gutowscy (Chmielewo), Jadwiga i Jerzy Jaczyńscy ( Rogale), Halina i Jan Karwowscy (Stawiski), Honorata i Franciszek Kownaccy (Barzykowo), Irena i Mieczysław Lipińscy (Stawiski), Aleksandra i Stefan Nerkowscy (Stawiski), Teresa i Antoni Olechowscy (Dzierzbia) oraz Anna i Mieczysław Żakowie (Stawiski). Były kwiaty, medalami prezydenta Polski Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, życzenia burmistrza Stawisk Marka Waszkiewicza. Na zdjęciu: złote pary z burmistrzem Stawisk Markiem Waszkiewiczem (w środku).

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Obcy festiwal, Porażka prokuratury. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (82)

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej.Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak.120-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia – poniedziałki, soboty i niedziele, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771. (fak..09/14-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedan Hondę Accord 2,0 l, Executive , automat 2006 rok, 100670 km, srebrnym metal, 668 – 151 – 963 (p-000203-o)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek