Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

31 lipca 2014r., imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam dom ul. Krucza, 516 – 597 – 001 (p-000163-o-i)

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej.Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak.120-o-i)

...wejdź do działu

Szybkie pożyczki, kredyty, 500 – 547 – 057 (fak.283/14)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Kolno

Urodziny z byczkami

Najpierw msza święta, a potem rodzinne ognisko. Tak obchodziły mieszkanki Lemana (gm. Turośl) pierwszą rocznicę (6 lipca) powołania Koła Gospodyń Wiejskich. Do Koła należy 18 pań. Spotykają się średnio raz w miesiącu w szkole. Przewodniczącą Koła jest Hanna Leśniewska.

„Uczymy się wzajemnie od siebie. Młodszym koleżankom przekazujemy kulinarne sekrety, a one uczą nas rękodzieła z bibuły”, powiedziała Hanna Małż.

Przygotowywany przez nią smalec doprawiany czosnkiem, solą, pieprzem i przesmażoną cebulą, zdobył już wojewódzką sławę. Tydzień temu w konkursie „Smaki Podlasia” nagrodzone zostały byczki w kapuście przygotowane przez Iwonę Olszewską.

„Przygotowałam potrawę swojego dzieciństwa według przepisu babci Stefanii Małż z Piątkowizny. Babcia zmarła trzy lata temu w wieku 103 lat”, powiedziała Iwona Olszewska.

Nagrodzone potrawy były na urodzinowej uroczystości.

Byczki w kapuście Iwony Olszewskiej z Lemana: obrane ziemniaki (byczki) ugotować z kwaszoną kapusta i kwasem z kwaszonej kapusty. Gdy ziemniaki będą miękkie, odcedzić. Na patelni zrobić zasmażkę z tłustego boczku. Dodać do ziemniaków z kapustą i wymieszać. Odcedzony sok doprawić solą i pieprzem, dodać kwaśną śmietanę, wymieszać i podawać do byczków w kapuście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fajna niedziela w Turośli, Cmentarz w internecie, 70. rocznica mordu, Wodą i lądem, Mistrzowie z Filipek Dużych, Wakacje w Olszynce. Kliknij tutaj


Po pracy czas świętowania

Wójt gminy Kolno Tadeusz Klama (z lewej) i Franciszek Grajko

W nowej remizie strażacy OSP w Janowie obchodzili w niedzielę (6 lipca) 56. rocznicę działalności. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie, którą sprawował proboszcz ks. Andrzej Stypułkowski.

W czasie remontu kościoła w Łosewie, przy którym pomagali także strażacy, wszystkie nabożeństwa odbywały się w…nowej remizie. W niedzielę był czas świętowania i podziękowań za „wspólne budowanie” kościoła i remizy.

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Ludwik Podsiad. Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Arkadiusz Chmielewski, Jarosław Cudnik, Antoni Reska, Czesław Reska, Jerzy Samul i Bogusław Szymańczyk. Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”: Zygmunt Bazydło, Zdzisław Gajda, Stanisław Kowalczyk, Adam Niksa i Stanisław Podsiad. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”: Rafał Chludziński, Krzysztof Giers i Leszek Kordal.

Brązową odznaką honorową „Podlaski Krzyż Floriański” odznaczony został Franciszek Grajko. Odznaką „Strażak Wzorowy": Jarosław Jarzyło, Kamil Kowalczyk, Przemysław Kwiatkowski, Dariusz Lesiński, Andrzej Malinowski, Paweł Samul i Paweł Wyrwas.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fajna niedziela w Turośli, Wakacje w górach, Najlepsze Zabiele w sieci, Król strzelców z podwórka. Kliknij tutaj


Absolutorium z klasą

Jednogłośnie otrzymał absolutorium burmistrz Kolna Andrzej Duda (na zdjęciu).

Za najważniejszy sukces roku burmistrz uznał wybudowanie pierwszego w powojennej historii miasta budynku socjalnego. Wkrótce zamieszka w nim 20 rodzin. Oczekujących jest jeszcze 40. Miasto planuje wybudować jeszcze dwa podobne budynki.

„Ważna jest budowa dróg i ulic, ale równie ważne są sprawy ludzkie. I w tych kwestiach nie zawsze trzeba zwracać uwagę na to, czy otrzymamy dofinansowanie, czy nie”, powiedział „Kontaktom” burmistrz.

Drugim ważnym sukcesem, który nie ma wymiaru materialnego, jest wyeliminowanie polityki z Rady, a są w niej różne opcje (PiS, SLD, PO).

„Udało się, patrzyliśmy merytorycznie na sprawy, a nie politycznie. Razem robiliśmy coś ponad, czułem poparcie radnych, dlatego powstało wiele inwestycji, także trudnych. To wspólny plus”, ocenił burmistrz.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Trzy szczęścia, Magiczny wieczór, Wakacje nad morzem, Nowe „Zeszyty”, Ministerstwo na kościół, Dla dzieci w Stawiskach. Kliknij tutaj


Kominiarczyk na szczęście

Robert Zieliński z Kominiarczykiem

„Pierwszy był Szczurek Marynarz. Zrodził się w czasie mojej służby w marynarce wojennej w Gdyni. Było dużo sznurka sizalowego i dużo czasu. Siedziałem w koszarach i…zacząłem wyplatać chochołki”, opowiada Robert Zieliński.

Przed powołaniem do wojska Robert należał do zespołu tanecznego w Kolneńskim Domu Kultury. Jego instruktorką tańca była Teresa Pomichowska. Na jednej z przepustek Robert wpadł do Domu Kultury, zobaczyć jak znajomi tańczą, co słychać. Na pamiątkę zostawił w pokoju instruktorów Szczurka. Przez lata zmieniali się instruktorzy, odszedł ówczesny dyrektor KDK Franciszek Jurczenia (zmarł w 2005 r. w wieku 63 lat), a Szczurek został w pokoju instruktorów i towarzyszy nowym pracownikom. Dziś Robert Zieliński jest instruktorem zajęć plastycznych w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu. To znaczy, że Szczurek wrócił do niego.

„Szczurek był i jest jedyny”, zaznacza jego twórca.

Poza Szczurkiem Robert Zieliński wyplatał inne „chochołki”, ale niezmiennie największym powodzeniem cieszą się niepowtarzalne Kominiarczyki na szczęście. Wykonał ich kilkanaście i obdarowywał nimi znajome młode pary. Wszystkie małżeństwa z jego Kominiarczykiem trwają i cieszą się szczęściem...

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Koleżeńska pomoc, Dobre serca z Zabiela, Długi lokatorów, Sportowa baza, Imieniny Jana z Kolna. Kliknij tutaj


Złote Gody

Fot. Jarosław Laskowski

Dziesięć małżeństw z gminy Stawiski w sobotę, 14 czerwca, obchodziło 50. rocznicę ślubu: Saturnina i Antoni Berlińscy (Budy Stawiskie), Bronisław i Stefan Dąbkowscy (Jurzec Włościański), Genowefa i Henryk Gutowscy (Chmielewo), Jadwiga i Jerzy Jaczyńscy ( Rogale), Halina i Jan Karwowscy (Stawiski), Honorata i Franciszek Kownaccy (Barzykowo), Irena i Mieczysław Lipińscy (Stawiski), Aleksandra i Stefan Nerkowscy (Stawiski), Teresa i Antoni Olechowscy (Dzierzbia) oraz Anna i Mieczysław Żakowie (Stawiski). Były kwiaty, medalami prezydenta Polski Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, życzenia burmistrza Stawisk Marka Waszkiewicza. Na zdjęciu: złote pary z burmistrzem Stawisk Markiem Waszkiewiczem (w środku).

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Obcy festiwal, Porażka prokuratury. Kliknij tutaj


Wielka historia w małych Kątach

Autorka monografii Gabriela Szczęsna

W czasach PRL w Kątach było trzech artystów kowalstwa, dwóch krawców, stolarz i ślusarz. Do wsi przyjeżdżało kino objazdowe, dowiedzieć się można z monografii autorstwa Gabrieli Szczęsnej. Ale przede wszystkim poznać historię szkoły.

Publikację, wydaną przez gminę Mały Płock, autorka uzupełniła zarysem historii wsi, która w tym roku obchodzi 600 lat i wzbogaciła fotografiami oraz dokumentami (świadectwa, korespondencje). To pierwsze historyczne opracowanie, dotyczące wsi Kąty, do którego z pewnością będą sięgać mieszkańcy i historycy.

W czasie jubileuszowych uroczystości w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej została odsłonięta tablica z napisem: „Dla uczczenia 600–lecia Kątów, pamięci ich założyciela Księcia Mazowieckiego Janusza I oraz naszych przodków tablicę tę poświęcamy. Mieszkańcy Kątów”. Ufundował ją radny powiatowy Jan Lutrzykowski.

Gabriela Szczęsna wiele lat była reporterką „Kontaktów”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Na koń, Ogólniak multimedialny, Rowerem do Kozła, Święto dzieci, Mój chłopak się otruł. Kliknij tutaj


Pokolenia…

Uczniowie, którzy w inscenizacji zaprezentowali historię Chludni, z pewnością zapamiętają tę rocznicę

Mieczysław Bagiński

„W Chludniach chodziłem do szkoły. A wtedy szkoła była w prywatnych domach. Te same drogi, chałupy. O, a to zdjęcie Bożenki Chludzińskiej, mojej siostrzenicy. Dziś jest w Łomży lekarzem… Wszystko się przypomina”, emocje nie opuszczają Czesława Cendrowskiego (lat 77) przy przeglądaniu albumu „600 lat Chludni”.

Cendrowski jest emerytowanym lekarzem z Kolna. Obok niego kolega doktor Jerzy Cwalina z Łomży. „Przy tej książce cofa się czas”, mówi. Nad albumem pochyla się sołtys Mieczysław Chludziński i szuka dokumentów, które przekazał po dziadku. „Dziadek 21 czerwca 1941 roku zapłacił podatek, a następnego dnia była wojna Niemców z ZSRR. Zachował się dowód z datą”, wspomina sołtys Chludziński.

Pomysł obchodów 600. rocznicy powstania Chludni wyszedł od byłego wojewody łomżyńskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego Mieczysława Bagińskiego. Natychmiast podjął go wójt gminy Mały Płock Józef Dymerski. A potem zaczęło się mozolne „kopanie” w historii, nad którym czuwała przewodnicząca Kolneńskiego Stowarzyszenia „Rodzina” Maria Misierewicz. Do szukania śladów przeszłości w starych kufrach i szafach nauczyciele Szkoły Podstawowej w Chludniach i sołtys Chludziński zachęcili mieszkańców, którzy przynosili do szkoły dokumenty i zdjęcia, odtwarzali miniony czas. Wszyscy są więc współautorami albumu z historycznym wstępem Mieczysława Bagińskiego.

Podziękowaniem za 600 lat była msza święta celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego. Na wieczny czas pozostanie ustawiony w centrum wsi pamiątkowy kamień między krzyżami z 1901 r.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Blondynka na rowerze, Horror pod Kolnem, Kasa na asystenta, Najpiękniejszy ogród, Fałszywy świadek z sumieniem. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (82)

Mieszkanie do wynajęcia 34m2, Boh.Monte Cassinno w Łomży, tel 503 – 775 – 420 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

DEKORACJE weselne i okolicznościowe, 696 – 885 – 102. (p-398-o-i)

...wejdź do działu

Matematyka – korepetycje 603 – 847 – 463 (fak.30/14-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek