Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

2 października 2014r., imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Ale szybka gotówka – nawet 10 000 zł! Proste zasady, bez zbędnych formalności. Provident: Polska SA 600 – 400 – 295 (opłata wg. taryfy operatora). (fak. 327/14)

...wejdź do działu

CYFROWE ANTENY, DEKODERY SAT, DVB-T, CENTRUM NC+ Łomża, Plac Niepodległości 9/1 (stary dworzec PKS), 86 216 – 34 – 38 (fak,11/14 -o-i)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – środy, soboty, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677. (fak..08/14 -o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Kolno

Lekarz za nic miał informacje matki i dziecko do śmierci będzie niezdolne do samodzielnego życia

Skazany przed urodzeniem!

Pawełek z mamą

„Nasz syn nigdy nie będzie chodził, nigdy nie będzie mówił. Całe życie będzie potrzebował opieki. A my nie będziemy żyć wiecznie...”, mówią Anna i Wiesław Stelmaszyńscy z Surał (gm. Grabowo).

Są rodzicami trojga dzieci. Córkę Barbarę (lat 12) i syna Piotra (lat 8) Anna urodziła w wyniku cesarskiego cięcia. „Przy pierwszym porodzie lekarz stwierdził, że mam wąski kanał rodny i że sama nie urodzę”, pamiętała przestrogę. Dlatego, gdy w „andrzejki”, 30 listopada ubiegłego roku, z trzecim porodem trafiła do szpitala w Grajewie, mówiła lekarzowi o wcześniejszych porodach.

„Prosiłam o cesarkę, bo bałam się o dziecko. Lekarz stwierdził, żebym nie histeryzowała, bo urodzę sama i zostawił mnie. Męczyłam się, byłam siedem razy nacinana. Gdy urodziłam, nie słyszałam płaczu dziecka, myślałam, że jest martwe. Położna powiedziała, że żyje”, opowiada.

„Lekarka od dzieci powiedziała mi w Grajewie, żebym ochrzcił dziecko z wody, bo może nie przeżyć. Było ochrzczone w szpitalu”, dopowiada Wiesław.

Pawełek ważył 3,5 kg, jego stan został oceniony na 4 pkt. (na 10 możliwych) w skali Apgara i został przewieziony do szpitala w Łomży. Dwa tygodnie leżał w inkubatorze. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

„Uważamy, że syn jest niepełnosprawny z powodu zaniedbań przy porodzie. Chcemy ubiegać się w sądzie o odszkodowanie za kalectwo, aby móc leczyć Pawełka”, mówią rodzice.

Stelmaszyńscy żyją z zasiłku rodzinnego i wydzierżawienia 6 hektarów ziemi.

Dwa razy w tygodniu jeżdża na rehabilitację z Pawełkiem do Łomży. Leczą go w Centrum Zdrowia Dziecka. Cieszą się, że Pawełkowi przestała „lecieć” główka, że lekko wzmocniły się mięśnie. Ale nie będzie nigdy mówił, chodził, siedział, sam jadł...

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Splątani, Wybory blisko, Popłynie woda, Wygrał szabkę pogonili Niemców. Kliknij tutaj


Uczy być człowiekiem...

Patron Szkoły kardynał Stefan Wyszyński i jego słowa „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem” na pamiątkowej tablicy

Po wojnie nauka w Janowie odbywała się w prywatnych domach Kołdysów, Bajnów, Bajkowskich, Lesińskich, Siwików, Cudników, Resków, Marchewków i innych. Szkołą kierowali Zofia Zakrzewska, Marian Siwik, Zofia Berlińska. Społeczny Komitet Budowy Szkoły powstał w 1959 roku. Siedmioklasówka była gotowa w 1964 r. Jej pierwszym kierownikiem został Stanisław Szymanowski (kierował 23 lata). Osiem lat później powstał dom nauczyciela. W 1990 r. został otwarty pierwszy oddział przedszkolny. Od 1998 r. dyrektorem Szkoły jest Bożena Duda.

Uroczystości półwiecza Szkoły rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Łosewie, a później przeniosły do Szkoły. Ks. proboszcz Andrzej Stypułkowski poświecił pamiątkową tablicę, którą w Szkole odsłonili dyrektor Bożena Duda i wójt gminy Kolno Tadeusz Klama.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Drudzy w Polsce, Kartoflisko w Ptakach. Kliknij tutaj


Starosta za płotem

Ogrodzony budynek Starostwa w Kolnie od 1 września ma zamykane bramy i furtki. Bramy od ulicy Milewskiego i 11 Listopada zamknięte są od godz. 16.00 do godz. 7.00 następnego dnia i całą dobę dni wolne od pracy, a furtka od ulicy 11 Listopada, z której korzystają mieszkańcy Bursy Szkolnej (mieści się w budynku starostwa), od godz. 22.00 do godz. 7.00.

Dotąd, gdy nie było miejsca gdzie indziej, mieszkańcy pobliskich bloków popołudniami zostawiali samochody na powiatowym parkingu. Teraz nie ma takiej możliwości. Decyzja starosty Henryka Dudy została uznana za „odgradzanie się władzy od ludzi”.

Starosta Duda tłumaczy decyzję wielokrotną dewastacją terenu wokół budynku, wyprowadzaniem psów oraz „paleniem opon” przez młodzież. A parking, zdaniem starosty, jest dla mieszkańców powiatu, przyjeżdżających do Kolna załatwiać różne sprawy, a nie dla mieszkańców spółdzielczych bloków.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Młodzież rządzi Kolnem, 10 lat parafii, Wesoło w szkole, Koncert charytatywny, Zapamiętam do śmierci. Kliknij tutaj


Bieg pokoleń i srebrny jubileusz

Pamiątkowe zdjęcie gimnazjalistów ze Stawisk po starcie w Biegu w 2013 r.

Maratończyk, a w czasie drugiej wojny światowej kawalerzysta Jan Niedźwiecki (przebiegł sto maratonów) z Warszawy w wieku 70 lat uczestniczył w Kolneńskich Biegach Jesieni i bieg zakończył imponującym saltem na mecie.

Nauczyciel historii z Grajewa Marek Paliwoda przyjeżdża co roku na Biegi Jesieni … rowerem i po biegu rowerem wraca do Grajewa.

W Kolneńskich Biegach startowali: rekordzista Polski w biegu na 1 500 m (rekord należał do niego przez 13 lat w 1997 - 2011) Piotr Rostkowski, biegacz i trener Andrzej Korytkowski, wicemistrz Polski młodzików na 600 m Daniel Chyliński, wicemistrzyni Polski juniorek młodszych na 800 m Magda Stankiewicz. Biegali uczniowie wszystkich kolneńskich szkół.

Kolneńskie Biegi Jesieni wymyślił je ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, entuzjasta biegania (maratończyk) Eugeniusz Regliński z Andrzejem Powichrowskim i Jerzym Sokołowskim. Pierwsza edycja (1990 r.) odbyła się w lasku Wisiałki. Wszystkie następne w lesie w Koźle wokół bazy harcerskiej, bo Komenda Hufca ZHP i ognisko TKKF „Rekord” w Kolnie były głównymi organizatorami aż siedemnastu edycji Biegów. Od 2007 r. Biegi wspólnie z harcerzami i „Rekordem” organizuje Towarzystwo Jan z Kolna. W 2007 r. wystartowało prawie 2 000 biegaczy i wtedy Kolneńskie Biegi pod względem frekwencji w akcji „Cała Polska biega” zajęły I miejsce w województwie i VII w kraju. W organizację każdego roku włączały się władze miasta, gminy i powiatu oraz znacząco Zarząd Wojewódzki TKKF w Łomży, któremu przewodniczyła propagatorka kultury fizycznej wśród młodzieży Wiesława Czerniawska.

„Biegi są najprostszą formą aktywności ruchowej. Biegać może każdy, kto dba o własne zdrowie, kto chce być długo sprawny. Bieg, to sprawdzenie siebie, a jednocześnie rekreacja i zabawa”, zachęca i zaprasza do biegania Eugeniusz Regliński.

XXV Kolneńskie Biegi Jesieni wystartują 28 września, ale już można się przygotowywać, bo organizatorzy planują „bieg pokoleń”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Wypad na III Rzeszę, Z nowym dachem, Będzie bieżnia w Małym Płocku, Solidarność na pielgrzymce, Pijany pod Grabowem. Kliknij tutaj


Rzeź pod Lemanem

Pierwszy raz w historii msza polowa zostanie odprawiona przez ks. kanonika Grzegorza Polesińskiego przy pomniku poległych żołnierzy w Lemanie (gm. Turośl) w niedzielę, 24 sierpnia (godz. 11.45). W uroczystościach rocznicowych, zorganizowanych przez wójta gminy Turośl Piotra Niedbałę, będzie można zobaczyć rekonstrukcję wydarzeń sprzed 94 lat.

Rano 25 sierpnia 1920 r. pod Lemanem pojawiły się oddziały radzieckiej kawalerii. Był tu z półbatalionem Kowieńskiego Pułku Strzelców mjr Zygmunt Żaba.Druga połowa batalionu z por. Obuchowiczem dzień wcześniej broniła Wincenty. Major zdecydował o działaniach obronnych. Jednak gdy zauważył, że nieprzyjaciel okrąża go, w Lemanie pozostał pluton osłonowy, a reszta batalionu oddaliła się i uratowała. Żołnierzy z plutonu osłonowego otoczyli kozacy. Zginęło ich 48. Zwłoki z Lemana zostały przewiezione do Kolna i pochowane na cmentarzu parafialnym, a zwłoki dwóch wyznawców mojżeszowych na kirkucie.

Na cmentarzu w Kolnie stoi pomnik z napisem: „Pamięci 48 ofiarom barbarzyństwa bolszewickiego pod Lemanem 25 VIII 1920 roku. Rodacy”. Napis otacza wtopioną w kamień wstrząsającą fotografię. Według Jacka Stachelskiego, zdjęcie przedstawia pogrzeb żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Kolnie. Zwłoki poległych otaczają żołnierze, ludność i kapłan.


Ogień na polu

Fot. archiwum

„Spalił się cały kombajn. Do niczego się nie nadaje. Na szczęście, syn zdążył wyskoczyć z kabiny i uratował życie. To wysokość ponad trzy metry, ma złamane palce u nogi, założony gips do kolana, chodzi o kulach. Nie chodziłam na pole, nie widziałam tego, tylko płakałam”, powiedziała Pelagia Piaścik z Nowego Rakowa.

W czwartek jej syn Michał kombajnem zbierał z boże. Z pomocą przybiegli sąsiedzi, natychmiast przyjechali strażacy. Gasili kombajn, okopali, aby nie zapaliło się zboże i słoma. Na szczęście, nie wybuchł zbiornik paliwa.

To nie jedyny pożar na polu. Tydzień wcześniej palił się kombajn Kurkowie (gm. Grabowo), 28 lipca w Zaskrodziu (gm. Kolno), 3 sierpnia w Wygranem (gm. Mały Płock). W Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock) spaliła się na polu belarka do zbioru słomy.

„Wcześniej też zdarzały się co jakiś czas pożary maszyn na polu, ale nie tak często jak w tym roku. Na funkcjonowanie maszyn rolniczych, które może są już bardziej wyeksploatowane, wpływają także wysokie temperatury. Praca na polach jest długotrwała, a przy takich upałach jedna iskra powoduje pożar”, skomentował komendant KP PSP w Kolnie Lech Kowalczyk.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Półkolonie w Porytem, Wygodnie na cmentarzu, Remonty w szkołach, Po żniwach. Kliknij tutaj


Urodziny z byczkami

Najpierw msza święta, a potem rodzinne ognisko. Tak obchodziły mieszkanki Lemana (gm. Turośl) pierwszą rocznicę (6 lipca) powołania Koła Gospodyń Wiejskich. Do Koła należy 18 pań. Spotykają się średnio raz w miesiącu w szkole. Przewodniczącą Koła jest Hanna Leśniewska.

„Uczymy się wzajemnie od siebie. Młodszym koleżankom przekazujemy kulinarne sekrety, a one uczą nas rękodzieła z bibuły”, powiedziała Hanna Małż.

Przygotowywany przez nią smalec doprawiany czosnkiem, solą, pieprzem i przesmażoną cebulą, zdobył już wojewódzką sławę. Tydzień temu w konkursie „Smaki Podlasia” nagrodzone zostały byczki w kapuście przygotowane przez Iwonę Olszewską.

„Przygotowałam potrawę swojego dzieciństwa według przepisu babci Stefanii Małż z Piątkowizny. Babcia zmarła trzy lata temu w wieku 103 lat”, powiedziała Iwona Olszewska.

Nagrodzone potrawy były na urodzinowej uroczystości.

Byczki w kapuście Iwony Olszewskiej z Lemana: obrane ziemniaki (byczki) ugotować z kwaszoną kapusta i kwasem z kwaszonej kapusty. Gdy ziemniaki będą miękkie, odcedzić. Na patelni zrobić zasmażkę z tłustego boczku. Dodać do ziemniaków z kapustą i wymieszać. Odcedzony sok doprawić solą i pieprzem, dodać kwaśną śmietanę, wymieszać i podawać do byczków w kapuście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fajna niedziela w Turośli, Cmentarz w internecie, 70. rocznica mordu, Wodą i lądem, Mistrzowie z Filipek Dużych, Wakacje w Olszynce. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (83)

Zatrudnię panie z możliwością zakwaterowania - Ciechanów. 503 – 393 – 589 (fak. 376/2014-o)

...wejdź do działu

ProCare24 (www.procare24.pl) poszukuje opiekunek osób starszych ze znajomością języka niemieckiego do legalnej pracy w Niemczech (zapewniamy A1i kartę EKUZ), do 1400 euro ‘na rękę’ Nawiążemy współpracę z firmami pośrednictwa pracy. Kontakt: biuro@procare24.pl, tel. 22 885 84 84.

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam energooszczędny dom w Śniadowie, więcej informacji w internecie, 513 – 841 – 178 (p-000236-o)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek