Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

31 października 2014r., imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

SERWIS RTV, Śniadeckiego 17, (86) 218 – 00 – 01. (fak.06/14-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam działkę budowlaną 1600 m w Boguszycach, Wiadomość 86 215 – 76 – 41 lub 502 – 349 – 071 (fak/sms)

...wejdź do działu

Rozbiórki, burzenie budynków, usługi koparką 518 – 207 – 847 (fak. 394/14-o-i)

...wejdź do działu

Matematyka – korepetycje, przygotowanie do matury, 603 – 847 – 463 (fak. 334/14-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Łomża

Dodatkowe bezpłatne parkingi na Wszystkich Świętych

Przy łomżyńskich cmentarzach 1 - 2 listopada będzie więcej miejsc do parkowania. Na ul. Sikorskiego, począwszy od Górnej w kierunku al. Legionów, będzie można parkować samochody na prawym pasie jezdni (od strony starego cmentarza przy ul. Kopernika). Parking Sądu Rejonowego przy ul. Polowej 1 (wjazd od strony ul. Kopernika) będzie otwarty dla odwiedzających cmentarz od 31 października (od godz. 16.00) do 3 listopada (do godz. 7.00). W tych samych godzinach będzie można parkować przy budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Nowa 2, wjazd od ul. Nowej). Otwarte będą też parkingi przy budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego od strony ul. Kopernika oraz przy pl. Niepodległości.

Przy cmentarzu na ul. Przykoszarowej są dodatkowe 54 miejsca do parkowania, które powstały w czasie przebudowy tej ulicy.

W rejonie cmentarza na ul. Wojska Polskiego, po prawej stronie w kierunku Ostrołęki, na odcinku przedłużającym ciąg pieszy, wydzielony zostanie pas jezdni o szerokości ok. 1,5 m, co zapewni pieszym bezpieczne dojście do cmentarza. Kierowców o zwężeniu jezdni w tym miejscu informować będą ustawione czasowo znaki drogowe.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowy i e-kontakty: Świetność z puszek, Oni chcą rządzić, MPK za darmo na cmentarze, Za mało na laser, Plany uliczne za 25 mln, Do łzy ostatniej, Jański Laureatem. Kliknij tutaj


Koniec mitu o znakomitym gospodarzu SM Perspektywa

Lokatorskie „nie”!

Zbigniew Lipski: mit prysł

Z 70 groszy na 2,10 zł od metra kwadratowego mieszkania zaproponowała lokatorom 47 bloków z wielkiej płyty na pięć lat wzrost stawki na fundusz remontowy Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży. Większy fundusz miał przyspieszyć termomodernizację tych bloków. Lokatorzy zdecydowanie się sprzeciwili. Władze Spółdzielni już wycofały się z propozycji. Podwyżki 300 proc. stawki nie będzie. Nie będzie tym samym szybkiej modernizacji wybudowanych w peerelu bloków. A to większe koszty ciepła...

Dotąd władze Perspektywy chwaliły się niskimi czynszami. Między innymi dlatego, że opłata na fundusz remontowy nie była podwyższany od 2003 roku! Można było dzięki temu podwyższać opłatę eksploatacyjną, która m.in. idzie na zarobki pracowników, a czynsze nie rosły bardziej, niż w innych administracjach. Modernizacje budynków były prowadzone na niewielką skalę (wpływy na fundusz remontowy wynosiły około 2 mln zł rocznie), głównie cząstkowe (wymiana prefabrykatów między oknami, ocieplanie wiatrołapów). To kosztowne i niczego nie załatwia. Lokatorzy sami powinni teraz ocenić, czy polityka „niskich czynszów” była korzystna dla nich.

Na marginesie, sposób, w jaki Rada Nadzorcza Perspektywy chciała teraz nadrobić zaniedbania jest sprzeczny z prawem spółdzielczym, które mówi, że wszyscy członkowie płacą jednakowe stawki kosztów. Nie można podwyższać stawek jednej, wybranej grupie!

Zbigniew Lipski, wieloletni prezes SM Perspektywa i radny Rady Miejskiej, w kolejnych kampaniach wyborczych kreował swój wizerunek doskonałego gospodarza spółdzielczego gospodarstwa. W wyborach 16 listopada nie startuje, bo żaden komitet wyborczy nie miał dla niego miejsca na liście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Uwłaszczenie z warunkiem, Pracodawcy Roku, Zrzutka na drogę, Galeria Veneda nagrodzona, Finał z dedykacją, Łomża ratuje cmentarz 30 lat, Autobus z Turcji, Tajemnica. Kliknij tutaj


Archiwum pamięci

Zdjęcie z domowego albumu Alfreda Tabaki z Wygody. Rok 1965. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wygodzie na emzetce Trophy (od lewej): Alfred Tabaka, Wiesław Chojnowski, Jan Tkaczyk

Ponad 1 200 pozycji liczy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, tworzone od 2012 roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża w Podgórzu. Są to w większości fotografie, mniejszą część zbiorów stanowią dokumenty. Wszystkie archiwalia pochodzą z prywatnych szuflad mieszkańców gminy lub ludzi urodzonych w gminie Łomża. Dokumentują przede wszystkim życie rodzinne. Najstarsze fotografie, przekazane przez rodziny Jabłońskich i Masnych z Pniewa, pochodzą z roku 1926. Najwięcej zdjęć jest z lat 50 – 70 minionego wieku. Każde ma datę powstania, jest dokładnie opisane.

Przeglądanie archiwum to pasjonujące zajęcie. Warto wzbogacać je własnymi zasobami. Należy zacząć od innego spojrzenia na stare szpargały w domowych szufladach. Zdjęcie bez opisu nie ma wartości. Czas zaciera w pamięci daty, nazwiska ludzi, nazwy miejsc. Zdjęcie zarchiwizowane w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej nabiera waloru dokumentu.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 50 lat razem, Irytujące uznanie, 800 litrów krwi z Wety, Stypendyści starosty, Premier na obiedzie u listonosza, Gdy brak wizji miasta. Kliknij tutaj


Kadr z filmu o łomżyńskiej nędzy

Do sklepu spożywczego w Łomży przyszła kobieta z trójką dzieci. Do kosza wrzuciła bochenek chleba i kostkę masła. Poprosiła jeszcze o nóż. Ekspedientka podała jej uprzejmie i cierpliwie czekała na należność.

Klientka przesunęła się na bok lady, pokroiła chleb na kromki, posmarowała masłem i poczęstowała dzieci. Jadły z dużym apetytem. Sama ugryzła najmniejszą piętkę. W tym momencie ekspedientka spokojnie poprosiła o zapłatę. Kobieta zupełnie spokojnie odpowiedziała, że nie zapłaci, bo nie ma pieniędzy. Dzieci były głodne, ona w końcu musiała tak postąpić. Powiedziała, że chętnie by pracowała, żeby zarobić dla dzieci i siebie na chleb z masłem, może i jeszcze na jakąś wędlinę, ale gdzie? Przyjście do sklepu i zdecydowanie się na ten krok kosztowało ją bardzo dużo. Do tej pory nigdy nie kradła, nie prosiła nikogo o pomoc, nie żebrała. Teraz, na bezrobociu, nie starcza na normalne życie, głodują, więc co ma robić? Trzęsła się cała, ale mówiła spokojnie.

Cóż miała robić ekspedientka? Przecież po chleb i masło może przyjść do niej połowa bezrobotnych z Łomży. Za wszystkich płacić? Ona też ma małą pensję, dzieci, rodzinę. Kto ma płacić za biedniejszych od niej? Zadzwoniła na policję. Przyjechali funkcjonariusze, wysłuchali, po czym jeden z nich wyciągnął z kieszeni 2 zł i zapłacił.

Opowieść o tym wydarzeniu dotarła do redakcji z trzech źródeł. Za każdym razem w nieco innej wersji (inny sklep, ilość dzieci, reakcja ekspedientki, reakcja policjanta, itp.).

Postanowiliśmy odszukać bohaterów zajścia. Nie znaleźliśmy potwierdzenia prawdziwości powyższej sceny. Na szczęście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Wicekabareton, Most bez utrudnień, Czerwoniakiem do Zbójnej, Pepees Duma Podlasia, Kandydat Zgrzywa, Wyprawka za ćwierć miliona, Gaudeamus ze Sztaniszkis, Św. Krzyż z kopułą, Bliźniaczki apelują, Noclegownia na 17 godzin, Ofiara upiora, Duet. Kliknij tutaj


Obywatelskie budowanie

Osiem projektów wartości około miliona złotych zostanie zrealizowanych w przyszłym roku w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Łomży. O ich wyborze z 24 zadań, zgłoszonych przez indywidualnych pomysłodawców, zadecydowało głosowanie, w którym udział wzięło 7 500 mieszkańców miasta (10 proc. głosów uznano za nieważne). Głosowano na zadania w trzech rewirach: Centrum, Łomżyca i Południe.

W Centrum wygrały trzy projekty: remont kapitalny ulicy Jana z Kolna na Starówce za 130 000 zł (1 363 głosy); miejsce do grillowania z ławkami i stołami na bulwarach lub na tzw. muszli przy ul. Zjazd za 60 000 zł (710 głosów) oraz dwa place zabaw dla dzieci obok bloków na zapleczu Starego Rynku za 120 000 zł (632 głosy).

Także trzy projekty zostaną zrealizowane na Łomżycy: trakt pieszy i rowerowy na Osiedlu Młodych za 150 000 zł (1 049 głosów); skwerek na rogu ul. Wojska Polskiego i Studenckiej za 100 000 zł (635 głosów) oraz siłownia na wolnym powietrzu przy osiedlu „Bawełna” za 40 000 zł ( 594 głosy).

Na Południu wygrały rewitalizacja parku przy ul. Prusa i Bema (II etap, I został wykonany w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego) za 150 000 zł (najwięcej, 1 935 głosów) oraz budowa dostępnej dla wszystkich mieszkańców sceny koncertowej na placu Przedszkola nr 14 również za 150 000 zł (1 887 głosów).

„Ludzie zaczęli rozmawiać o tym, co jest dla nich najważniejsze, a frekwencja w głosowaniu wyniosła ponad 14 proc., co jest rekordem w skali kraju”, podsumowała korzyści z drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego przewodnicząca Zespołu Koordynującego Ewa Sznejder.

Podczas posiedzenia Zespołu w środę, 1 października, gdy podano wyniki głosowania jeden z jego członków radny Andrzej Modzelewski zapytał, czy nie było „przecieków” co do ilości oddanych głosów ma poszczególne projekty w trackie głosowania. Przewodnicząca i członkowie Zespołu stanowczo zaprzeczyli. Można mieć jednak pewne wątpliwości. W trakcie głosowania dwukrotnie ratusz podawał, ile już oddano głosów. Za drugim razem z dodatkową informacją, że w ostatnich godzinach głosowania wpłynęło aż 3 500 głosów! Oznacza to, że ktoś je liczył w trakcie głosowania. A skoro liczył, mógł też liczyć w rozbiciu na poszczególne projekty... Aby w przyszłości uniknąć tego typu wątpliwości, Andrzej Modzelewski zamierza domagać się, by urny z głosami w trakcie głosowania nad kolejnymi edycjami Budżetu Obywatelskiego były zaplombowane.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 500 lat ratują zdrowie i życie, Kandydaci w rejestracji, Studenci wracają, Czerniawski oficjalnym kandydatem, Rowerem w cukrzycę, Wywiad czy coś więcej, Rekord na Jubileusz. Kliknij tutaj


Szkoły z „witaminową bombą”

Ponad 1 700 uczniów wszystkich sześciu łomżyńskich szkół podstawowych będzie otrzymywało bezpłatnie owoce i warzywa. W ramach rządowego programu „Owoce i warzywa w szkole”, finansowanego w zdecydowanej większości przez Unię Europejską (prawie 90 proc. kosztów) przez 10 tygodni w semestrze dostaną 2-3 porcje owocowo-warzywne, w których skład będą wchodziły: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchew, rzodkiewka, papryka, kalarepa, pomidory, soki.

Łomża nie jest w tym odosobniona. „Witaminową bombę” otrzymywać mogły dzieci wszystkich szkół podstawowych, gdyż jest na to w skali kraju 100 mln zł. Wystarczyło, by dyrekcja szkoły zgłosiła udział w programie. Niestety, wielu tego nie uczyniło.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Małżonkowie rocznik 1964, Czerniawski z SLD, Młody z PiS, Diecezjalne dożynki, Agapa ma 10 lat, Łomża na rampie. Kliknij tutaj


Zaginęła mieszkanka Łomży

Ostatni raz Anna Paras z Łomży widziana była 5 sierpnia około 10.00 w okolicy pasażu handlowego przy ulicy Wyszyńskiego w Łomży. Do dzisiaj nie powróciła do domu zamieszkania ani nie nawiązała żadnego kontaktu z rodziną.

Anna Paras ma 45 lat, 170 cm wzrostu, około 70 kg, włosy koloru bordowego proste do ramion, twarz owalną. Znaki szczególne: widoczna przerwa pomiędzy górnymi jedynkami. W chwili zaginięcia ubrana była w spodnie jeansy, buty sportowe typu adidas i miała żółty plecak na jedno ramię.

Ktokolwiek widział Anne Paras po 5 sierpnia lub w jakikolwiek sposób mógłby pomóc w ustaleniu miejsca jej pobytu albo co się z nią stało, proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji, telefon 997.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Brzeziński i Sroczyński uniewinnieni, Drapieżny kapitalizm, Mniej pyłów, 45 lat MPK, Mammobus z drodze, Kto patronem portu, Za droga „wytrzeźwiałka”, Szerokimi ulicami po Łomży, Obywatelskie wybieranie. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (86)

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Wynajmę tanio lokat 50 – 70 m2, obok 4+, Al. Legionó 40, 515 – 459 – 184 (p-000348-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek