Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

5 marca 2015r., imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Sprzedam M4, ul. Piękna, 3 piętro, 55 m2, tel. 519 – 828 – 929 (fak/sms)

...wejdź do działu

CYFROWE ANTENY, DEKODERY SAT, DVB-T FERGUSON, CENTRUM NC+ Łomża, Plac Niepodległości 9. Zdzisław Ksepka Zaprasza. 86 216 – 34 – 38 (fak. 11/14 -o-i)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – soboty, środy, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677. (fak..06/15 -o-i)

...wejdź do działu

Łomża

W tym roku obchodzimy 90 rocznicę utworzenia Diecezji Łomżyńskiej

Lud wierny, Bogu oddany...

Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia na procesji w Łomży, 7 września 1975 r.

Diecezja Łomżyńska powołana została bullą Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 przez papieża Piusa XI. Jest jedną z trzech diecezji metropolii białostockiej. Dziś liczy 549 143 wiernych w 181 parafiach województwa podlaskiego i mazowieckiego. Pracuje w niej 545 kapłanów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, pochodzący z Zambrowa arcybiskup przemyski Józef Michalik uważa, że największą wartością Diecezji Łomżyńskiej jest „wierny lud, Bogu oddany, przywiązany do Kościoła i Ojczyzny”.

Szczególną wrażliwość na Słowo Boże widać w Łomży od pradziejów chrześcijaństwa. To tutaj niezwykle serdecznego przyjęcia doznał ponad 1000 lat temu św. Brunon z Kwerfurtu, obecnie patron Diecezji Łomżyńskiej, Niemiec i męczennik za wiarę, „zdumiewający entuzjasta Polaków”. Drugi patron, żyjący w XVII wieku św. Andrzej Bobola, również męczennik za wiarę, kilka lat głosił Ewangelię w kościele jezuitów w Łomży.

Stąd wywodzili się wybitni ludzie Kościoła późniejszych wieków.

Z dumą o łomżyńskich korzeniach zawsze mówił kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia: urodził się w Zuzeli, mieszkał w dzieciństwie w Andrzejewie, w latach 1915 - 1917 był uczniem Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej w Łomży.

W 2014 r. świat i Polska dowiedziały się o ks. Mikołaju Ignacym Ferencu, kapucynie z Łomży, który w 1944 r. został bestialsko zamordowany przez banderowców, a wcześniej uratował dwójkę Żydów. 70 lat później staraniem żony ocalałego żydowskiego chłopca, jako jedyny z Łomży, uhonorowany został medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nie jestem sam, Pożegnanie komendantów, Ziemianki dla nietoperzy, Awizo od gońca, Drzewna ocalała, Zyskowna spółka, Oczekiwanie na dotację, Nowa remiza, „Psia” akcja, Strajk o samowolki, Niewolnik Łomży. Kliknij tutaj


Ulepiła gminę

Helenę Kiersztan pożegnali emerytkę trzej wójtowie (od lewej): Piotr Kłys, Kazimierz Dąbkowski i Jacek Nowakowski; na pamiątkę dostała urzędową tabliczkę ze swoim nazwiskiem

1 stycznia 1973 roku 10 Gromadzkich Rad Narodowych z okolic Łomży zostało połączonych w jedną gminę Łomża. Połączenie było na papierze. Realnie nie istniał taki twór. Trzeba było mozolnie, krok po kroku, z 10 administracyjnych organizmów budować jeden.

„Wtedy zaczęłam pracować w Urzędzie Gminy Łomża. Miałam w zakresie obowiązków kulturę, oświatę, opiekę społeczną. Z 10 Gromadzkich Rad ściągałam dokumenty, sortowałam, scalałam, lepiłam. Tworzyłam jeden program dla jednej gminy”, wspomina Helena Kiersztan.

Miała 26 lat. Była dobrą urzędniczką. Wszyscy ją chwalili.

„Pewnego razu poszłam na ślub znajomych do Urzędu Miejskiego w Łomży. Zastępca naczelnika USC, która udzielała ślubu, robiła to tak pięknie, że zapragnęłam być taka, jak ona. Udzielanie ślubów stało się moim marzeniem”.

Marzenie szybko się spełniło. Miała 28 lat, gdy została kierowniczką USC gminy Łomża. Była nią bez przerwy 40 lat. Udzieliła 3 000 ślubów.

Kierowanie USC to nie tylko galowy strój, łańcuch na szyi, kwiaty, szampan, piękne młode pary, eleganccy goście. To kontakt z ludźmi na co dzień, ich sprawami, niełatwymi losami, tajemnicami. Zawsze słuchała ich największych tajemnic z uwagą, żeby pomóc. Nigdy ich nie zdradziła.

W ostatnich latach z wielkim zaangażowaniem organizowała spotkania, na których władze gminy honorowała małżeństwa z najdłuższym stażem. Osobiście docierała do złotych jubilatów, by przekonać ich do odwiedzenia Urzędu Gminy. Wkładała w spotkania całe serce, bo jak mówiła, może były to ostatnie tak uroczyste publiczne wyjścia w życiu tych ludzi. Doceniał jej zaangażowanie ówczesny wójt Jacek Nowakowski. Nie chciał słyszeć o jej odejściu na emeryturę.

„Jestem mu za to bardzo wdzięczna. Dzięki niemu dożyłam w pracy 68 lat”, dodaje pani Helena.

W miniony czwartek, po ponad 40 latach w USC Łomża, odeszła na emeryturę. Kwiatami, uściskami i łzami w oczach pożegnali ją wszyscy urzędnicy. Była dla młodych wzorem życzliwego stosunku do współpracowników i petentów.

Pożegnali ją wszyscy trzej wójtowie, z którymi pracowała: Kazimierz Dąbkowski, Jacek Nowakowski i Piotr Kłys. Na pamiątkę otrzymała tabliczkę ze swoim nazwiskiem z drzwi pokoju, w którym urzędowała.

„Powieszę ją na drzwiach mojej sypialni!”, zażartowała.

(ann)

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty. Ponadto: Więcej bezkarnych złodziei, Chcą budować w Łomży, Taniej w MPK?, Papieskie stypendia, Milion na Filharmonię, Łomżyńskie razem, Mleko bez limitów. Kliknij tutaj


Jak biznesmeni od Galerii Narew Łomżę za nos wodzili

CBA w ratuszu

Kolejne dokumenty, dotyczące umów i porozumień władz Łomży z biznesmenami od Galerii Narew trafiły w ręce CBA po ich drugiej wizycie w ratuszu. Są to: porozumienie z 2009 roku z aneksem, dotyczące przebudowy dróg miejskich w rejonie planowanej galerii handlowej (tzw. offset); dokumentacja dotycząca zwolnienia z podatku od nieruchomości powiązanej z biznesmenami od Galerii Narew firmy Gemark oraz zamiany przez ratusz gruntów z tą firmą w 2007 roku; dokumentacja dotycząca przygotowania i uchwalenia przez Radę Miejską zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na terenach po byłej Bawełnie na podstawie wniosku złożonego przez firmę Gemark; dokumenty dotyczące wypłaty w 2014 roku przez miasto odszkodowania ponad 1 mln zł biznesmenom od Galerii Narew za tereny przejęte pod drogę, które wcześniej miasto oddało biznesmenom w ramach zamiany po trzykrotnie niższej cenie.

CBA poprosiło też o wszystkie protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej oraz komisji, na których poruszano sprawę budowy Galerii Narew.

Postępowanie ma wyjaśnić, czy miejscy urzędnicy na każdym etapie kontaktów z biznesmenami od niedoszłej Galerii Narew właściwie dbali o interes publiczny. Już wiadomo, że porozumienie w sprawie offsetu jest tak sformułowane, iż miasto wypełniając jego zapisy musiało wykonywać na własny koszt dodatkowe prace. Obecnie nie może go ani zerwać, ani wyegzekwować obowiązków, jakie nałożyło na biznesmenów od Galerii Narew.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Zatracenie, Na peryferiach Kościoła, Mniej wypadków, więcej ofiar, Śniadowo z Orkiestrą, Książki więźniom, Malinowa miłość, Wymiatacz, Wiedza z pierwszej ręki, Księga Pani Anny. Kliknij tutaj


Ile zarabiają radni?

Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Bernadeta Krynicka otrzymuje najwyższe wynagrodzenie z wszystkich szefów rad na Ziemi Łomżyńskiej, czyli 100 proc. maksymalnej stawki, dopuszczanej przepisami

Rada Powiatu Łomżyńskiego

Przewodniczący Rady - 1 700 zł miesięcznie; wiceprzewodniczący- 1 070 zł; nieetatowi członkowie Zarządu Powiatu (3 osoby) - po 1 550 zł; przewodniczący komisji - 1070 zł; wiceprzewodniczący komisji - 966 zł; szeregowy radny - 890 zł.

Rada Miejska Łomży

Przewodnicząca Rady - 1 987,27 zł miesięcznie; wiceprzewodniczące - 1 490,45; przewodniczący komisji - 1 291,73 zł; wiceprzewodniczący komisji - 993,64 zł, szeregowy radny - 894,27 zł.

Rada Miejska Nowogrodu

Przewodniczący Rady - 1 120 zł miesięcznie; radny 150 zł za każdy udział w posiedzeniu Rady lub komisji.

Rada Miejska Jedwabnego

Przewodniczący Rady -1 300 zł miesięcznie; radny - 200 zł za każda sesję i posiedzenie komisji.

Rada Gminy Piątnica

Przewodniczący Rady - 1 050 zł miesięcznie; wiceprzewodniczący - 700 zł; przewodniczący komisji - 730 zł; szeregowy radny - 650 zł.

Rada Gminy Łomża

Przewodniczący Rady - 1 324,85 zł miesięcznie; radny - 400 zł za każdy udział w sesji i posiedzeniu komisji.

Rada Gminy Zbójna

Przewodniczący Rady - 1 000 zł miesięcznie; radny - 200 zł za każdą sesję i posiedzenie komisji.

Rada gminy Wizna

Przewodniczący Rady - 800 zł miesięcznie; radni - 200 zł miesięcznie.

Rada Gminy Śniadowo

Przewodniczący Rady -1 320 zł; radni - 350 zł miesięcznie.

Rada Gminy Przytuły

Przewodniczący Rady - 500 zł miesięcznie; radny - 150 zł za każdą sesję.

Rada Gminy Miastkowo

Przewodniczący Rady - 1 200 zł miesięcznie; wiceprzewodniczący - 500 zł; przewodniczący komisji - 300 zł, szeregowy radny - 250 zł miesięcznie.

Zarobki radnych są nieopodatkowane.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Protest „gwałconych”, „Gazela Biznesu” dla ŁSM, Spółka ostatniego dnia, Likwidacja „Drzewnej do dyskusji”, Nie nieczynne hotspoty, Budżet z nadwyżką, Ojciec, 90 róż z Australii. Kliknij tutaj


Łomża dostanie pieniądze

Łomża jest częścią województwa podlaskiego i będą kierowane do niej odpowiednie pieniądze na rozwój, zapewnił nowy marszałek Mieczysław Baszko z rządzącej Podlaskiem koalicji PSL - PO nowego prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego z PiS podczas spotkania przed świętami (23 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Marszałek potwierdził, że aktualne są wszystkie nie dokończone sprawy, rozpoczęte przez samorządy województwa i Łomży w poprzedniej kadencji, jak przekazanie Łomży budynku po szpitalu zakaźnym na zakład opiekuńczo-leczniczy oraz dofinansowanie przebudowy ulic Zawadzkiej i Wiosennej.

„Prezydent Mariusz Chrzanowski zaprosił marszałka Mieczysława Baszkę do Łomży, na co marszałek odpowiedział pozytywnie”, informuje Łukasz Czech z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Obława na dziki, Pożegnanie komendanta, Sylwester disco polo, Kolędnicy misyjni, Wiceprezydent zwolniony, Stypendystka premiera, Łomżyński wieczór kolęd w Grodnie, Łomżyńskie szopki. Kliknij tutaj


Wigilijna aria w Jednaczewie

Weronika Grodzka z Zambrowa

„Wigilijny koncert u dziadków w Jednaczewie jest od momentu, kiedy zaczęłyśmy z siostra chodzić do szkoły muzycznej i uczyć się grać. Co roku mama nas zachęcała, żeby coś przygotować. I tak nasze występy weszły do stałego repertuaru świąt”, uśmiecha się Weronika Grodzka z Zambrowa.

Skończyła klasę gry skrzypiec u Marioli Zalewskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zambrowie. Grała i śpiewała w zespole Camerata. Mariola Zalewska, która jest zawodowym muzykiem Filharmonii Kameralnej w Łomży zorganizowała spotkanie Weroniki ze śpiewaczką operową prof. Anną Jeremus-Lewandowską.

„Po przesłuchaniu profesor stwierdziła, że mam dobry słuch, możliwości głosowe i zaproponowała współpracę”, mówi Weronika.

Profesor Anna Jeremus -Lewandowska zaprosiła ją na Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny do Kutna. Po wakacjach zaczęła jeździć na prywatne lekcje do profesor do Łodzi. Uczyła się w gimnazjum, co drugą sobotę rodzice odwozili Weronikę na stację kolejową do Czyżewa. Tam o szóstej rano wsiadała w pociąg. Jechała 5 godzin do Łodzi. Tu na dworcu odbierał ją mąż profesor, potem odwoził na dworzec. I tak dwa lata.

Od tego roku Weronika w każdą sobotę jeździ na prywatne lekcje do prof. Eugenii Rezler-Rozlach w Warszawie. Jednocześnie uczy się w drugiej klasie Liceum Ogólnokształcącego w Zambrowie. Nadal należy do zespołu Camareta i ćwiczy grę na skrzypcach. Po liceum chce studiować na Akademii Muzycznej śpiew solowy. A w przyszłości …Marzy o arii Violetty z opery Traviata Giuseppe Verdiego w Operze Królewskiej w Londynie.

Ale najbliższy koncert już w Wigilię u dziadków Krystyny i Jerzego Bogdanowiczów w Jednaczewie z udziałem siostry Karoliny, rodziców. I dziadków!

(M.T)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Bądźmy dla siebie światłem, Haka marzeń, Ratusz świątecznie, Błysk wchodzi do Wizny, Wzajemna pomoc, Żakowski Rubikon, Kłopot z bakteriami, Sekunda cudu. Kliknij tutaj


Wskrzeszanie zamordowanego miasta

Ewa Wroczyńska

Żydzi przed synagogą w Łomży

Nad przekładem „Księgi Pamięci Łomżyńskiej Gminy Żydowskiej” z języka hebrajskiego na polski, która ukazała się w 1952 roku w Izraelu, pracuje Ewa Wroczyńska, była wieloletnia dyrektor Muzeum w Tykocinie.

„To wielkie dzieło, prawie talmudyczne. Obejmuje całe życie żydowskiej Łomży. W zamyśle autora, to pomnik wystawiony zamordowanemu miastu, który ma ożywić pamięć, przekazać potomnym, kim byli Żydzi łomżyńscy. I rzeczywiście, spełnia taką rolę”, mówi Ewa Wroczyńska, nie ukrywając fascynacji treścią Księgi.

Autorem Księgi jest urodzony w Łomży Yom Tow Lewiński (1899 – 1973). Pracował nad nią 10 lat. W pierwszej części opisuje historię Łomży, a na jej tle historię Żydów od powstania gminy pod koniec XVIII wieku do Holocaustu, ze szczegółowym opisem Zagłady.

„Tę część przetłumaczył już na początku lat 70 minionego wieku Adam Bielecki z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Maszynopis przekazał Towarzystwu Wagów. Jest gotowy do wydania, trzeba go tylko wpisać do komputera. Cieszę się, że nie musiałam tłumaczyć opisów Zagłady. Nie wiem, czy dałabym radę psychicznie. Wniknąć w Holocaust, to straszne obciążenie”, wyznaje tłumaczka.

Pozostało do przetłumaczenia dwie trzecie Księgi, zawierające opis społeczności żydowskiej Łomży, Nowogrodu, Piątnicy od środka.

Najbardziej fascynują ją życiorysy pojedynczych osób. Jest ich w Księdze bardzo dużo, co według tłumaczki podwyższa jej wartość. Są to życiorysy zarówno ludzi wybitnych, jak i prostych.

„W gruncie rzeczy każdy w tej społeczności był na swój sposób wybitny. Człowiek, który na co dzień trudnił się mało atrakcyjnym rzemiosłem, w synagodze okazywał się uczonym lub mędrcem”, mówi.

Przekład będzie gotowy za rok. W 2016 roku Księgę wyda Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów pod redakcją prof. Adama Dobrońskiego z Uniwersytetu w Białymstoku. Będzie to najpoważniejsze, całościowe źródło wiedzy o łomżyńskich Żydach.

(MK)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Horror z zemsty, Prezydent kompletuje ekipę, Na Wieczerzę za darmo, Wspomnienia internowanych, Po choinkę do Nadleśnictwa, Spłonęła stodoła. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (87)

Wystawię automaty do gier do istniejących sklepów, barow, restauracji, stacji benzynowych, atrakcyjne warunki współpracy-zapraszam, tel. 732 – 310 – 669 (fak/sms)

...wejdź do działu

Sprzedam okna trzy skrzydłowe oszklone 798 – 447 – 627 (p-000001-o)

...wejdź do działu

Ale szybka gotówka – nawet 10 000 zł! Proste zasady, bez zbędnych formalności. Provident Polska SA 600 – 400 – 295 (opłata wg. taryfy operatora). (fak 51/15)

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak. 527/14-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek