Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

19 grudnia 2014r., imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam mieszkanie, Łomża, 55 m2, 4 pokoje, 2 piętro, 86 216 – 53 – 12 (p-000387-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia – poniedziałki, soboty i niedziele, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771. (fak..09/14-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy Twoim wójtem/burmistrzem został najlepszy spośród kandydatów?

  • tak
  • nie
  • nie mam zdania

Łomża

Głowa Kułagi za fotel Czerniawskiego

Kamil Burman. Kozioł ofiarny

Procedurę odwołania ze stanowiska dyrektora MPGKiM Arkadiusza Kułagi wszczął prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, poinformowała rzecznik prasowa ratusza Anna Sobocińska. Przyczyną jest niekorzystny wynik kontroli Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w zakładzie utylizacji odpadów w Czartorii. Kontrola zakwestionowała m.in. zwolnienie z opłat środowiskowych dużych ilości odpadów używanych do rekultywacji starego wysypiska, które MPGKiM uzyskało w wyniku współpracy z firmą MPK z Ostrołęki. W efekcie Urząd Marszałkowski naliczył podwyższoną opłatę 1,2 mln zł, a z odsetkami od października ubiegłego roku 1,5 mln zł. Nie stanowi ona jednak „straty” dla Łomży, jak sugerują niektórzy. Kupowanie odpadów do utylizacji starego wysypiska na wolnym rynku byłoby jeszcze droższe.

Co ciekawe, Urząd Miejski w Łomży nie zgadza się z wysokością tej opłaty, niekorzystna decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, zapowiada Anna Sobocińska. Dlaczego więc już teraz prezydent zaczął odwoływać dyrektora MPGKiM, choć wcześniej powtarzał, że z takimi decyzjami poczeka na zakończenie procedur odwoławczych? Nietrudno się domyśleć. Trwa kampania wyborcza. Czerniawski chce zyskać wiarygodność, rzucając na pożarcie głowę Arkadiusza Kułagi.

Pytanie, wobec kogo? Nasuwa się ono samo w sytuacji, gdy w swoim czasie, o czym „Kontakty” pisały kilka razy, doszło do tajemniczego zniknięcia tysięcy ton śmieci z osiedla Perspektywa w Łomży, które nie dotarły na wysypisko w Czartorii, o czym głośno mówił dyrektor Kułaga. Ze śmieciami zniknęły dwa miliony złotych, które mogły trafić do MPGKiM. Dlaczego prezydent Czerniawski nie próbował nawet wyjaśnić tamtej zagadki, choć zyskałby na wiarygodności u zwykłych wyborców?

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Będą rządzić powiatem i w jego miastach, Protest, Śmieci bez podwyżki, Radni z zaświadczeniami, Rejestracja dawców, Instalacja na osady. Kliknij tutaj


Ekipa wchodziła po drabinie na balkon, bo lokatorka nie chciała wpuścić przez mieszkanie, mówi wiceprezes ŁSM

Nerwowa usterka

Magdalena Zach: - Magdalena Zach przy parapecie, który potłukł młotkiem mąż, żeby pokazać dziurę na wylot

„Mąż sam wymieniał okno balkonowe. Zrobił wszystko fachowo. To jest jego zawód”, twierdzi Magdalena Zach, mieszkanka bloku nr 22 przy ul. Pięknej w Łomży.

Było to w 2012 roku. W 2013 roku odbył się remont z ociepleniem elewacji bloku. Położono też terakotę na balkonach i wymieniono parapety.

„Po wymianie parapetu zaczęło wiać przez okno balkonowe. Przyszła komisja, zbadali okno kamerą termowizyjną. Wyszło im, że ciepło ucieka przez uszczelki w oknie. A uciekało dziurą między oknem a nowym parapetem!”, twierdzi Magdalena Zach.

Po roku zrobiła się szpara na wylot. „To nic nadzwyczajnego w budownictwie. Wiele wad wychodzi po pewnym czasie. Po to jest długi okres usuwania usterek”, twierdzi wiceprezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Dziemiański.

Komisja potwierdziła usterkę, którą miała usunąć ekipa wykonawcy ocieplenia.

„Nie było nas w domu. Nie skontaktowali się, nie umówili, tylko przystawili drabinę, weszli na balkon (mieszkanie jest na pierwszym piętrze) i uszczelnili silikonem po wierzchu. Dziura w środku po starym parapecie jak była, tak została”.

Kolejny raz ściągnęli komisję...

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty. Ponadto: Obwodnica Konarzyc zacznie się w Łomży?, Hybrydowe volvo w MPK, Piękna hala II LO, Zabił nożem, Nagrody starosty, Kamienne schodki jak nowe, Odchudzanie karetek, Wstęga na moście, Rekordowe uchwalanie. Kliknij tutaj


„Rzadko ktoś w Łomży i na ziemi łomżyńskiej buduje od podstaw nowoczesną fabrykę!” mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski

Wstęga w fabryce

Nowoczesna hala produkcji mebli w fabryce przy ul. Nowogordzkiej

„W Wilrobi wciąż panuje atmosfera pionierskiego zdobywania wyznaczonych celów. Po drodze są wpadki, zawiedzione ambicje, rozczarowania, zwolnienia. Jednym słowem, nasz zakład to jedna wielka bomba emocji. Trzeba sobie z nimi radzić. Żyjemy w strasznych nerwach. Pomaga wiara w sukces”, mówił w czerwcu „Kontaktom” Robert Kleszak, prezes spółki Wilrobi, która wybudowała nowoczesną fabrykę mebli w Łomży przy ul. Nowogrodzkiej (dawna baza PSS Społem).

W sierpniu, z powodu nawału kontroli, sprowadzonych do fabryki przez niezadowolonych pracowników, prezes Robert Kleszak był o krok od przyznania, że nie da rady. Ale minęła i ta chwila słabości.

W poniedziałek, 3 listopada, do Wilrobi przyjechali oficjalni goście na uroczyste otwarcie fabryki. Po dwóch latach od uruchomienia produkcji mebli na nowoczesnych maszynach, przecięto wstęgę!

„Zapraszani jesteśmy przeważnie na uroczyste oddawanie do użytku dróg, szkół, boisk. Taka uroczystość, jak ta, zdarza się niezwykle rzadko. Bo rzadko ktoś w Łomży i na ziemi łomżyńskiej buduje od podstaw nowoczesną fabrykę!” powiedział starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Zbyt rzadko! W Łomży to pierwsza nowa fabryka od wielu, wielu lat. Zatrudnia już 60 osób. Może zatrudnić jeszcze drugie tyle. Kosztowała 9 mln zł, w tym unijne dofinansowanie z programu Innowacyjna Gospodarka 4,5 mln zł.

Robert Kleszak pochodzi z Poznania. Wiele lat sprzedawał w Europie produkty zakładów meblarskich z Łomży, zanim wszystkie nie upadły.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nagrodzony za ratowanie cmentarza, Obdarowane najhojniej, Otwarta onkologia, Wspólny skok na unijną kasę; Podatki scalenia i ulgi w Łomży, Zamknięty parking. Kliknij tutaj


Dodatkowe bezpłatne parkingi na Wszystkich Świętych

Przy łomżyńskich cmentarzach 1 - 2 listopada będzie więcej miejsc do parkowania. Na ul. Sikorskiego, począwszy od Górnej w kierunku al. Legionów, będzie można parkować samochody na prawym pasie jezdni (od strony starego cmentarza przy ul. Kopernika). Parking Sądu Rejonowego przy ul. Polowej 1 (wjazd od strony ul. Kopernika) będzie otwarty dla odwiedzających cmentarz od 31 października (od godz. 16.00) do 3 listopada (do godz. 7.00). W tych samych godzinach będzie można parkować przy budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego (ul. Nowa 2, wjazd od ul. Nowej). Otwarte będą też parkingi przy budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego od strony ul. Kopernika oraz przy pl. Niepodległości.

Przy cmentarzu na ul. Przykoszarowej są dodatkowe 54 miejsca do parkowania, które powstały w czasie przebudowy tej ulicy.

W rejonie cmentarza na ul. Wojska Polskiego, po prawej stronie w kierunku Ostrołęki, na odcinku przedłużającym ciąg pieszy, wydzielony zostanie pas jezdni o szerokości ok. 1,5 m, co zapewni pieszym bezpieczne dojście do cmentarza. Kierowców o zwężeniu jezdni w tym miejscu informować będą ustawione czasowo znaki drogowe.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowy i e-kontakty: Świetność z puszek, Oni chcą rządzić, MPK za darmo na cmentarze, Za mało na laser, Plany uliczne za 25 mln, Do łzy ostatniej, Jański Laureatem. Kliknij tutaj


Koniec mitu o znakomitym gospodarzu SM Perspektywa

Lokatorskie „nie”!

Zbigniew Lipski: mit prysł

Z 70 groszy na 2,10 zł od metra kwadratowego mieszkania zaproponowała lokatorom 47 bloków z wielkiej płyty na pięć lat wzrost stawki na fundusz remontowy Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży. Większy fundusz miał przyspieszyć termomodernizację tych bloków. Lokatorzy zdecydowanie się sprzeciwili. Władze Spółdzielni już wycofały się z propozycji. Podwyżki 300 proc. stawki nie będzie. Nie będzie tym samym szybkiej modernizacji wybudowanych w peerelu bloków. A to większe koszty ciepła...

Dotąd władze Perspektywy chwaliły się niskimi czynszami. Między innymi dlatego, że opłata na fundusz remontowy nie była podwyższany od 2003 roku! Można było dzięki temu podwyższać opłatę eksploatacyjną, która m.in. idzie na zarobki pracowników, a czynsze nie rosły bardziej, niż w innych administracjach. Modernizacje budynków były prowadzone na niewielką skalę (wpływy na fundusz remontowy wynosiły około 2 mln zł rocznie), głównie cząstkowe (wymiana prefabrykatów między oknami, ocieplanie wiatrołapów). To kosztowne i niczego nie załatwia. Lokatorzy sami powinni teraz ocenić, czy polityka „niskich czynszów” była korzystna dla nich.

Na marginesie, sposób, w jaki Rada Nadzorcza Perspektywy chciała teraz nadrobić zaniedbania jest sprzeczny z prawem spółdzielczym, które mówi, że wszyscy członkowie płacą jednakowe stawki kosztów. Nie można podwyższać stawek jednej, wybranej grupie!

Zbigniew Lipski, wieloletni prezes SM Perspektywa i radny Rady Miejskiej, w kolejnych kampaniach wyborczych kreował swój wizerunek doskonałego gospodarza spółdzielczego gospodarstwa. W wyborach 16 listopada nie startuje, bo żaden komitet wyborczy nie miał dla niego miejsca na liście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Uwłaszczenie z warunkiem, Pracodawcy Roku, Zrzutka na drogę, Galeria Veneda nagrodzona, Finał z dedykacją, Łomża ratuje cmentarz 30 lat, Autobus z Turcji, Tajemnica. Kliknij tutaj


Archiwum pamięci

Zdjęcie z domowego albumu Alfreda Tabaki z Wygody. Rok 1965. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wygodzie na emzetce Trophy (od lewej): Alfred Tabaka, Wiesław Chojnowski, Jan Tkaczyk

Ponad 1 200 pozycji liczy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, tworzone od 2012 roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża w Podgórzu. Są to w większości fotografie, mniejszą część zbiorów stanowią dokumenty. Wszystkie archiwalia pochodzą z prywatnych szuflad mieszkańców gminy lub ludzi urodzonych w gminie Łomża. Dokumentują przede wszystkim życie rodzinne. Najstarsze fotografie, przekazane przez rodziny Jabłońskich i Masnych z Pniewa, pochodzą z roku 1926. Najwięcej zdjęć jest z lat 50 – 70 minionego wieku. Każde ma datę powstania, jest dokładnie opisane.

Przeglądanie archiwum to pasjonujące zajęcie. Warto wzbogacać je własnymi zasobami. Należy zacząć od innego spojrzenia na stare szpargały w domowych szufladach. Zdjęcie bez opisu nie ma wartości. Czas zaciera w pamięci daty, nazwiska ludzi, nazwy miejsc. Zdjęcie zarchiwizowane w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej nabiera waloru dokumentu.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 50 lat razem, Irytujące uznanie, 800 litrów krwi z Wety, Stypendyści starosty, Premier na obiedzie u listonosza, Gdy brak wizji miasta. Kliknij tutaj


Kadr z filmu o łomżyńskiej nędzy

Do sklepu spożywczego w Łomży przyszła kobieta z trójką dzieci. Do kosza wrzuciła bochenek chleba i kostkę masła. Poprosiła jeszcze o nóż. Ekspedientka podała jej uprzejmie i cierpliwie czekała na należność.

Klientka przesunęła się na bok lady, pokroiła chleb na kromki, posmarowała masłem i poczęstowała dzieci. Jadły z dużym apetytem. Sama ugryzła najmniejszą piętkę. W tym momencie ekspedientka spokojnie poprosiła o zapłatę. Kobieta zupełnie spokojnie odpowiedziała, że nie zapłaci, bo nie ma pieniędzy. Dzieci były głodne, ona w końcu musiała tak postąpić. Powiedziała, że chętnie by pracowała, żeby zarobić dla dzieci i siebie na chleb z masłem, może i jeszcze na jakąś wędlinę, ale gdzie? Przyjście do sklepu i zdecydowanie się na ten krok kosztowało ją bardzo dużo. Do tej pory nigdy nie kradła, nie prosiła nikogo o pomoc, nie żebrała. Teraz, na bezrobociu, nie starcza na normalne życie, głodują, więc co ma robić? Trzęsła się cała, ale mówiła spokojnie.

Cóż miała robić ekspedientka? Przecież po chleb i masło może przyjść do niej połowa bezrobotnych z Łomży. Za wszystkich płacić? Ona też ma małą pensję, dzieci, rodzinę. Kto ma płacić za biedniejszych od niej? Zadzwoniła na policję. Przyjechali funkcjonariusze, wysłuchali, po czym jeden z nich wyciągnął z kieszeni 2 zł i zapłacił.

Opowieść o tym wydarzeniu dotarła do redakcji z trzech źródeł. Za każdym razem w nieco innej wersji (inny sklep, ilość dzieci, reakcja ekspedientki, reakcja policjanta, itp.).

Postanowiliśmy odszukać bohaterów zajścia. Nie znaleźliśmy potwierdzenia prawdziwości powyższej sceny. Na szczęście.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Wicekabareton, Most bez utrudnień, Czerwoniakiem do Zbójnej, Pepees Duma Podlasia, Kandydat Zgrzywa, Wyprawka za ćwierć miliona, Gaudeamus ze Sztaniszkis, Św. Krzyż z kopułą, Bliźniaczki apelują, Noclegownia na 17 godzin, Ofiara upiora, Duet. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (88)

Szybkie Pożyczki Gotówkowe! Najtańsze w mieście! Nie Przepłacaj, Bo i Po Co! ARIVA BMB Ul. Stary Rynek 17 tel.725 – 321 – 725 pon. - pt. 8.00do17.00 sob. 9.00 do 13.00 Zapraszamy!!!

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak.120-o-i)

...wejdź do działu

SERWIS RTV, Śniadeckiego 17, 86 218 – 00 – 01. (fak.281/14-o-i)

...wejdź do działu

Matematyka – korepetycje, przygotowanie do matury 603 – 847 – 463 (fak. 334/14-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek