Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

22 sierpnia 2014r., imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam działki budowlane o powierzchni 30 arów i 15 arów w Jeziorku, 601 – 441 – 069 (p-000171-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam BMW 320 Ci, 2000 rok, automat, zloty, cena 13.500 zł, tel. 797 – 591 – 676 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ale szybka gotówka – nawet 10 000 zł! Proste zasady, bez zbędnych formalności. Provident: Polska SA 600 – 400 – 295 (opłata wg. taryfy operatora). (fak.327/14)

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Łomża

Wesołe powitanie

Motolotnia nad Łomżą i wieża ciśnień...zawiązana na supeł, witają wjeżdżających do Łomży od Warszawy

Hanka Bielicka z kotem na kolanach, a w tle zawiązana na supeł wieża ciśnień; komedianci z marionetkami większymi od ratusza; herbowy łomżyński jeleń ze wspaniałymi rogami na tle bulwarów; motolotnia nad panoramą Łomży. Wszystko bajecznie kolorowe, świetliste, wesołe i dowcipne. Takimi obrazami, autorstwa Roberta Sokołowskiego wita Łomża od tygodnia przyjezdnych na pięciu swoich rogatkach. W porównaniu z poprzednimi, szarymi „witaczami”, opatrzonymi jedynie herbem miasta, to prawdziwa plastyczna rewolucja! Autorką pomysłu na odświeżenie „witaczy” jest Mariola Jabłonowska z wydziału promocji Urzędu Miejskiego.

„Zasugerowaliśmy artyście, aby uchwycił to, co promuje Łomżę w Polsce. A więc Hana Bielicka, festiwal teatralny Walizka, zawody mikrolotowe, port i bulwary, herbowy jeleń, charakterystyczne zabytki. Wyszło nieźle, choć nie wszyscy tak sądzą”, mówi Mariola Jabłonowska.

Zdaniem „Kontaktów”, wyszło znakomicie!

„Witajcie w wesołej, słonecznej Łomży, zamieszkałej przez pogodnych ludzi, obdarzonych poczuciem humoru, zapraszają nowe >witacze<. Bo łomżanie tacy są”, przekonuje artysta Robert Sokołowski.

(MK)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Fogle golasów i Ludwik Solski, Olimpijka z doktoratem, Chińczycy w Łomży, Scalenie na Finiszu, Pomoc dla urologii, Przedszkole pod młotek, Obywatelski milion. Kliknij tutaj


Kamienne Schody

Urokliwy zakątek Łomży, Kamienne Schody, stanowiące najkrótsze dojście ze Starówki nad Narew, powstały w 1900 r. W środę, 6 sierpnia rano, pracownicy MPGKiM rozpoczęli ich przebudowę. Wejście z ul. Krzywe Koła zostało zagrodzone. Nie można również korzystać z zejścia z ul. Woziwodzkiej. Aby spacerem dotrzeć do bulwarów, trzeba przejść z centrum ul. Kapucyńską lub ul. Zieloną. Schody wykonane zostaną z tych samych kamieni, z których były wybudowane

Przebudowa kosztem 1 mln zł obejmie odcinek od ul. Radzieckiej do ul. Rybaki. Otrzyma nawierzchnię z kamienia polnego oraz zmodernizowaną kanalizację deszczową, linię oświetleniową oraz kablową linię energetyczną.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pepees SA wesprze misję w Afryce, 2 mln dla Szpitala, Pielgrzymka na Jasną Górę, Nowa Rada Społeczna Szpitala, Opieka dla starszych, Zmiana kursów MPK, Śmietnik do góry kołami, Brak Balik. Kliknij tutaj


Nuncjusz w Afryce z Łomży

Burundi jest jednym z najbiedniejszych państw świata; wiejska chata

Kapłan Diecezji Łomżyńskiej ks. dr Wojciech Załuski (lat 54) został we wtorek (15 lipca) mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Burundi (Afryka) i arcybiskupem tytularnym diecezji Diocleziano. Pochodzi ze wsi Załuski Lipniewo (gm. Andrzejewo). Zaczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, skąd został wysłany na dalszą naukę do Rzymu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 r. w Łomży. W dyplomacji watykańskiej pracował wcześniej na Malcie, w Albanii, Zambii, na Sri Lance, w Gruzji, na Ukrainie, Filipinach i w Gwatemali. Poza językiem ojczystym, posługuje się biegle włoskim, rosyjskim, francuskim, angielskim i niemieckim.

To druga nominacja księdza z Diecezji Łomżyńskiej na nuncjusza apostolskiego: w marcu papież mianował nuncjuszem w Zimbabwe ks dr. Marka Zalewskiego (lat 51), urodzonego w Augustowie, studiującego w Seminarium w Łomży.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: W Łomży ubyło milionerów, Wyrok po opinii psychiatry, Św. Mikołaj wraca, Skoda „ustawiona”, Remont Kamiennych Schodków, Gościniec Łomżyński, Procenty pobożności, Spółka do śmieci, Drzewna bez naboru, Podwieczorek Obywatelski. Kliknij tutaj


Odkrywają Łomżę

Małgorzacie Malinowskiej nagrodę specjalną wręcza prezes SSP Stopka Stanisław Zagórski; w środku przewodniczący jury prof. Adam Dobroński

„Księgozbiór profesora Piotra Bańkowskiego w zbiorach Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży”, „Projekt zagospodarowania śródmiejskiego bulwaru nad rzeką Narew w Łomży”, „Działalność artystyczna i edukacyjna Teatru Lalki i Aktora w Łomży”, to tytuły zwycięskich prac w 12 edycji konkursu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na najlepszą pracę magisterską i dyplomową, poświęconą ziemi łomżyńskiej.

Laureatka pierwszej nagrody Teresa Fromelc - Pawelczyk pracę licencjacką o zbiorach prof. Bańkowskiego obroniła na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Patryk Korsan o bulwarach napisał na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, a Jolanta Żyjewska o łomżyńskim teatrze na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Jury pod przewodnictwem prof. Adama Dobrońskiego z Uniwersytetu w Białymstoku wybrało je spośród 16 nadesłanych na konkurs. Laureaci otrzymali nagrody regulaminowe, ufundowane przez prezydenta, starostę i TPZŁ.

Swoją nagrodę Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka przyznało Małgorzacie Malinowskiej za pracę o przedwojennej prasie łomżyńskiej, napisaną również na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się na uroczystym spotkaniu w łomżyńskim ratuszu. Dzięki konkursowi TPZŁ łomżyńska młodzież, studiująca w różnych ośrodkach akademickich, chętniej sięga po tematy z Łomży. I trzeba przyznać, że jest po co sięgać! W pracach młodych adeptów nauki Łomża odkrywa bogactwo wartości, które zaprzeczają opiniom o jej „zaściankowości”. Żyjemy w twórczym mieście o pasjonującej przeszłości, mówią autorzy konkursowych prac!

(MK)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Chcesz rejestrator klimatu?, 1 700 rodzin na zasiłku, Łomża bez ciepłej wody, Kolej w Łomży będzie, Remont pod ruchem, Odrabiają zaniedbania, Nie podwoją limitu, Kara za śmieci, Splątane więzi, Prezydenci Łomży przed wyrokiem


XIV Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Reprezentacja Polski wśród dziewcząt, a reprezentacja Litwy wśród chłopców wygrały międzynarodowe biegi sztafetowe 4 x 100 m w niedzielę (29 czerwca) na Stadionie Miejskim w Łomży. Otworzyły one XIV Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły.

Od niedzieli do środy (2 lipca) około 800 młodych sportowców z Białorusi, Estonii, Litwy, Rumunii, Ukrainy i Polski rywalizowało w lekkiej atletyce, pływaniu, szachach, zapasach, tenisie stołowym, piłce nożnej, koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej, karate i strzelectwie.

Zwycięzcy nagrodzeni zostali medalami i pucharami podczas uroczystości oficjalnego zakończenia zawodów w czwartek (3 lipca) rano w Hali Olimpijczyków Polskich.

W środę (2 lipca) goście bawili się z mieszkańcami Łomży na Festynie Polonijnym na łomżyńskich bulwarach. Wystąpiły zespoły artystyczne polskich środowisk za wschodnią granicą.

Głównymi organizatorami Igrzysk Polonijnych są łomżyński Oddział Wspólnoty Polskiej i prezydent Łomży.

(MK)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Jezus umarł w Gabonie, Wyjątkowa szkoła, Radni poparli posła, Szczepankowo odmienione, Indeks z konkursu, Baśniowy sukces, Coś dla twardzieli, Remont „oświaty”, Talenty w Venedzie, Repertuar Millenium. Kliknij tutaj


Czerniawski bez absolutorium

Budżet Łomży po stronie dochodów wykonany został w ponad 100 procentach, po stronie wydatków w 96 procentach. Deficyt wyniósł na koniec roku 8,8 mln zł. Został w roku zmniejszony w stosunku do planowanego o 60 proc. Zadłużenie wyniosło na koniec 2013 roku 103 mln zł, w tym inwestycyjne kredyty długoterminowe 100 mln zł, dające bezpieczny wskaźnik zadłużenia 38,4 proc. Rekordowe były nakłady na inwestycje, bo ponad 57 mln zł, w tym 18,4 mln zł fundusze zewnętrzne. To najważniejsze dane ze sprawozdania prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego z wykonania budżetu za rok 2013.

Sprawozdanie uzyskało akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jednak Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Łomży, wypracowując własną opinię o realizacji budżetu, oceniła je negatywnie. W 8 punktach zawarła uwagi krytyczne. Regionalna Izba Obrachunkowa, po analizie tej oceny stwierdziła, że radni powinni zająć się wyłącznie wykonaniem rocznego planu, w myśl przepisów o finansach publicznych, a nie całą działalnością prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Komisja Rewizyjna pozostała jednak przy negatywnej ocenie. Trzema głosami „za”, przy dwóch przeciwnych i jednym wstrzymującym się, zgłosiła wniosek o nieudzielenie prezydentowi absolutorium.

Na środowej (25 czerwca) sesji prezydent Czerniawski zarzucił Komisji niesprawiedliwą ocenę. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Elżbeta Rabczyńska przywoływała przykłady szkodliwych decyzji prezydenta.

Rada Miejska 16 głosami „za”, przy 7 przeciwnych przyjęła sprawozdanie prezydenta z wykonania budżetu w roku 2013. W głosowaniu nad wnioskiem o nieudzielenie absolutorium „za” było 7 radnych, „przeciw” 11, a 5 wstrzymało się od głosu. Zwolennikom pozytywnego skwitowania działalności finansowej prezydenta w roku 2013 zabrakło jednego głosu do większości. Tym samym drugi już rok z rzędu Rada Miejska Łomży nie podjęła uchwały absolutoryjnej, a prezydent Mieczysław Czerniawski kończy urok wyborczy bez absolutorium.

(MK)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 400 lat I LO, Zmarł najstarszy strażak w Polsce, Jubileusz kapucynów, Wyścig pychówek, Festyn w Nowogrodzie, Szlabanu dla tirów nie będzie, Konkurs poezji rozstrzygnięty, Odnowiciel. Kliknij tutaj


Wolność na tablicy

Tablica z treścią „Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku. Wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę”, została odsłonięta w niedzielę (15 czerwca) na murze łomżyńskiego ratusza podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w 596 rocznicę uzyskania przez Łomżę praw miejskich. W ten sposób Łomża uczciła 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które okazały się przełomem w zmianach ustrojowych w Polsce. Na sesji były delegacje zaprzyjaźnionych z Łomżą miast Nowogrodu Wołyńskiego na Ukrainie, Gorki na Białorusi oraz z Czechowic Dziedzic.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Przekonaliśmy się do Unii, Bez odszkodowania, Pepees śród eksporterów, Mleko pod specjalną ochroną, Kąpielisko gotowe, Morze Agnieszki, Czołg na widoku, Francuzie w I LO. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (82)

Studia podyplomowe: wycena nieruchomości, doradca ds. ochrony środowiska, tel. 660 – 728 - 418, www.sedpol.com.pl (fak241/14)

...wejdź do działu

DEKORACJE weselne i okolicznościowe, 696 – 885 – 102. (p-398-o-i)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia – poniedziałki, soboty i niedziele, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771. (fak..09/14-o-i)

...wejdź do działu

Masaż leczniczy - ulży w cierpieniu tanio, tel. 666 – 042 – 489 (fak/sms)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek