Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

27 maja 2019r., imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Dom Rodzinny pod Dobrym Aniołem zaopiekuje się osobami starszymi. Całodobowa pomoc w zaspokajaniu potrzeb życia codziennego. Tel. 695 – 858 – 769 (fak/sms)

...wejdź do działu

Sprzedam nową altankę ośmiokątną o średnicy 3 m. Altanka jest pomalowana, posiada podłogę, ławki i stół. Cena 5 200 zł. Tel. 795 – 745 – 125 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00027/19-o-i)

...wejdź do działu

Na gorąco

Grzybem z Puszczy Białowieskiej w raka!

Korzeniowiec sosnowy (pospolity)

Korzeniowiec sosnowy to grzyb, który występuje na całym świecie. Jego medyczne zastosowanie wynaleźli jednak dopiero naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na początku 2018 roku stworzyli bank składający się ze 150 grzybów, występujących w Puszczy Białowieskiej. Korzeniowiec okazał się bardzo przydatny w zwalczaniu komórek nowotworowych jelita grubego. „Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały”, powiedziała PAP prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UMB.

Dodaje, że grzyb nie uszkadza praktycznie zdrowych komórek. A to w kontekście walki z nowotworem bardzo ważna informacja, bo leki przeciwnowotworowe tego atutu nie posiadają.

Działanie korzeniowca zostało przetestowane na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych oraz komórkach nowotworowych raka jelita grubego i na myszach laboratoryjnych.

„W zależności od użytego stężenia ekstraktu z grzyba ma on spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych. Badania wykazały zahamowanie rozwoju choroby nawet o 80 proc. Nie stwierdzono też złego wpływu związków z grzyba na fizjologię komórek”, mówi kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej UMB prof. Halina Car, cytowana przez uczelniane pismo „Medyk Białostocki”. Wykorzystaniem korzeniowca sosnowego zainteresowane są już firmy farmaceutyczne.

Grzyb ten pojawia się głównie na drzewach iglastych, jest uważany za niezwykle groźnego dla drzew pasożyta, bo powoduje próchnienie pnia nawet do wysokości kilkunastu metrów.

Nowe wydanie „Kontaktów” od czwartku, 3 stycznia. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00065/19-o-i)

...wejdź do działu

Działka rekreacyjna w Balikach na sprzedaż, gm. Nowogród, 300 m2, ogrodzona, prąd, woda, 30 000 zł do uzgodnienia. Tel. 600 – 588 – 666 (fak/sms)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00002/19-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek