Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

20 listopada 2017r., imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam dochodowy sklep mięsny z ponad 20-letnia tradycją w bardzo dobrym punkcie handlowym w Łomży. Sklep posiada swoich klientów. Kontakt: 503 – 828 101 (fak/sms)

...wejdź do działu

Zatrudnię pomocnika na budowę. Wyjazdy pon. – pt. Tel. 797 – 662 – 274 (fak/sms)

...wejdź do działu

Z powodu choroby zamienię M3, IV piętro, ul. Dmowskiego, Łomża, na M4 parter, tel. 603 – 446 – 934 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00249/17-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy jesteś za likwidacją gimnazjów?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Na gorąco

Najsmutniejszy cmentarz świata

Droga wije się serpentyną... Widoczny na szczycie klasztor benedyktyński odbija słoneczne światło. Przed 73 laty, opanowany przez Niemców zagradzał drogę wojskom alianckim na Rzym.

Monte Cassino. Bombardowane przez aliantów od lutego 1944 roku, zostało zdobyte 18 maja podczas czwartego ataku, przeprowadzonego przez oddziały II Korpusu Polskiego, okupionego wielkimi ofiarami: 923 poległych, 2931 rannych, 345 zaginionych. W klasztorze ocalały tylko groby bliźniaczych świętych Benedykta i Scholastyki. Klasztor odbudowany został w 1964 roku. Jeden z ołtarzy po prawej stronie wykonany jest z fragmentów zbombardowanych ołtarzy. Normalne sobotnie popołudnie. Włosi odwiedzają grobowce świętych bliźniąt, kupują dewocjonalia, słodycze.

Podążam do otwartego przed trzema laty (w 70 rocznicę bitwy) Muzeum Pamięci II Korpusu Polskiego. Muzeum zawiera nie tylko historię bitwy o Monte Cassino, ale również historię II Korpusu od deportacji Polaków na Syberię przez formowanie wojska i przejście przez Bliski Wschód, a potem do Włoch. Specjalnie dla dzieci obrazowo przedstawiona jest historia niedźwiedzia Wojtka. Wersja multimedialna ukazuje 4 polskie nekropolie żołnierzy II Korpusu we Włoszech. Przewodnik realistycznie opowiada o 4 szturmach na Monte Cassino i gdy pokazuje makietę wzgórza 593 „Widma”, wykonanie na niego szturmu wydaje się niemożliwe. Strzegą go bunkry, otoczone drutem kolczastym i polami minowymi, z wąskimi strzelnicami na karabiny maszynowe i miotacze ognia rozrzucone w trójkąt tak, by ogień z nich krzyżował się.

Dowódca II Korpusu generał Władysław Anders wybrał dla Polaków najtrudniejszy odcinek walki mimo sprzeciwu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierza Sosnkowskiego uważającego, iż Korpus nie jest jeszcze gotowy na tak ciężki chrzest. Zachodni historycy również krytycznie oceniają decyzję generała Andersa, uważając tak wielką ofiarę krwi za niepotrzebną.

Idę na cmentarz...

Barbara Paszkowska

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 4 majaZdjęcie z konkursu

Filmy (102)

Szukam dziewczyny na wieś, tel. 507 – 129 – 229 (p-000669-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam ziemię rolną, Gmina Wizna, tel. (86) 217 – 71 – 30 (p-000671-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Zakupię ciągniki Ursus, Zetor, New Holland, Massey Ferguson oraz maszyny rolnicze, każdy stan, gotówka od ręki, odbiór z podwórka, dzwoń, pisz smsa oddzwonię, tel. 660 – 795 – 977 (fak/sms)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek