Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

17 sierpnia 2022r., imieniny: Jacka, Anity, Mirona

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Sprzedam M-5, 80 m2, 1 piętro w Kolnie. Tel. 600 – 343 – 819 (fak/sms)

...wejdź do działu

Porady

Poradnia psychologa: mój syn puszcza...bąki!

Mój pięcioletni synek przy gościach zachowuje się okropnie. Puszcza bąki, dłubie w nosie, raz ugryzł mnie. Jak mu się zwróci uwagę, to przeklina. Jak jest sam nigdy się tak nie zachowuje. Tylko przy gościach albo w sklepie.
Mira

Jeśli takie zachowania pojawiają się u maluszka (do 3 roku życia), jest to związane z nieświadomością istnienia różnych norm. Zadaniem rodziców jest wtedy powtarzanie, że tak nie można w towarzystwie. Jednak pięciolatek, który nie jest nadpobudliwy, zna normy i łamie je, robi to już w pewnym celu. Normy symbolizują autorytet rodzicielski, a atak na nie jest zastępczym atakiem na rodziców. Byłbym tutaj jednak bardzo daleki od obwiniania dziecka. Rodzice powinni zastanowić się, co trzeba naprawić w swoich relacjach z dzieckiem. Dzieci, które mogą otwarcie wyrażać swoje uczucia i porozumieć się z rodzicami rzadko sprawiają tego typu problemy. Ich bunt przekłada się na otwarte komunikaty. Pani synek łamie normy przede wszystkim „przy publiczności”. Gdyby tylko przy gościach w domu, chłopiec prawdopodobnie chce być w centrum uwagi, chciałby aby się nim zajmować. Co robić? Dziecko powinno czuć, że rodzic częściej robi dla niego miłe rzeczy niż przykre i że robi to z własnej woli (bawi się z nim, czyta mu, wygłupia się, zabiera na lody itp.) Jeśli tak wygląda relacja rodzic-dziecko, dzieci chcą być posłuszne. Należy również uczyć wyrażania buntu w dojrzalszy sposób: „Jak ci się coś nie podoba, powiedz mi to”. I jeszcze jedno: bywa, że oczekujemy od dziecka lepszych zachowań, niż sami prezentujemy. Czasem rodzice mówią, że czegoś nie wolno, ale sami nie przestrzegają tych zakazów (np. dłubią w nosie). W takich sytuacjach sprawdza się reguła: „Dzieci niechętnie rodziców słuchają, ale bardzo chętnie ich naśladują”.

Dr Marcin Florkowski
psycholog

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pytanie intymne, Pod paragrafem, Lekarz domowy, Przysmak podlaski. Kliknij tutaj


Siła nadziei

Psycholog z Norwegii przeprowadził taki eksperyment: wrzucił szczura do kadzi z zimną wodą, której brzegi były gładkie jak szkło. Szczur po około 15 minutach pływania przekonał się, że wyjścia nie ma i wkrótce zaczął tonąć. Leżał już na dnie niemal martwy, gdy badacz go wyłowił. Bez jego pomocy byłby się utopił. Norweg włożył zwierzę do klatki, a następnie wrzucił do wody innego szczura. Gdy ten również przekonał się, że znalazł się w pułapce bez wyjścia, po 15 minutach pływania zaczął tonąć. Wtedy podsunął mu deskę, na którą mógł się wdrapać. Szczur wypełzł na „suchy grunt” i otrząsnął się. Jednak w tym momencie Norweg wrzucił go do wody ponownie. I wtedy stała się rzecz bardzo dziwna: szczur pływał ponad 60 godzin bez przerwy, aż do całkowitego wyczerpania! Wyglądało to tak, jakby przy życiu utrzymywała go nadzieja, że znowu pojawi się ratunek.

To brutalne doświadczenie doskonale pokazuje działanie organizmów żywych istot. Zwierze, które nauczyło się „wierzyć”, że możliwy jest ratunek, walczyło aż do krańcowego wyczerpania sił. Zastanawiające jest także, że choć szczur ma siłę, by pływać jeszcze długie godziny, tonie po kilkunastu minutach, gdy „myśli”, że znalazł się w pułapce bez wyjścia. Początkowo psychologowie uważali, że jest to spowodowane przez bardzo silny stres i nadmierny lęk. Jednak badania pokazały, że szczur wcale nie jest pobudzony: jego serce bije coraz słabiej i wolniej, a mięśnie wiotczeją. Zwierze ginie, ponieważ rezygnuje z walki!

Podobnie jest z ludźmi. Gdy jesteśmy przekonani, że możemy sprostać nadchodzącemu nieszczęściu i mamy nadzieję, że istnieje wyjście z opresji, lepiej sobie radzimy z trudnościami. Niestety, siła naszych przekonań może działać również na naszą niekorzyść, bo gdy uważamy, że sytuacja jest beznadziejna, poddajemy się.

Nigdy nie traćmy więc nadziei!

Dr Marcin Florkowski
psycholog

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Lekarz domowy, Pod paragrafem, Pytanie intymne, Przysmak podlaski. Kliknij tutaj


Lekarz domowy

Wysypało mnie „zimno”. Jakim domowym, ale skutecznym sposobem zlikwidować do świąt szpecące krostki?
Anka

Opryszczka uaktywnia się przy obniżonej odporności organizmu (przemęczenie, stres, niedożywienie). Najlepiej zacząć ją zwalczać od razu, gdy pojawią się pierwsze objawy: zaczerwienienie, pieczenie i mrowienie w okolicy wargi. Na chore miejsce przykładać okłady z melisy, szałwii, mięty. Zioła te działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Takie same właściwości ma miód, można nim smarować krostki, stan zapalny nie będzie się rozprzestrzeniał. Skuteczny na opryszczkę jest aloes. Trzeba miąższ z listka przyłożyć do pęcherzyków. Aloes przyspiesza gojenie. Odkażająco działają czosnek i cebula. Ząbkiem czosnku lub przekrojoną cebulą smarować chore miejsca. Właściwości ściągające ma herbata, można świeżo zaparzoną torebkę przyłożyć do pęcherzyków. I jeszcze jeden sposób: umoczyć w wodzie (aby się lekko rozpuściła) tabletkę polopiryny i posmarować nią opryszczkę.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty. Pod paragrafem, Pytanie intymne, Poradnia psychologa, Przepis wielkanocny. Kliknij tutaj


Pytanie intymne

Słyszałem, że kobiety lubią się kochać „na jeźdźca”. Raz nawet czytałem jakiś opis, ale właściwie to nie bardzo wiem, jak to się robi.
Marek

W pozycji „na jeźdźca” (jak na rysunku) mężczyzna leży na wznak, kobieta siada na nim, wprowadzając członka w pochwę. Gdy kobieta wykonuje ruchy, mężczyzna może pieścić jej piersi i łechtaczkę, a nawet jednocześnie piersi i łechtaczkę. W tej pozycji drażnienie członka nie jest szczególnie silne, dlatego mężczyźnie łatwiej kontrolować i opóźniać wytrysk nasienia (czyli jest szczególnie dobra dla mających problem z wytryskiem przedwczesnym). Dla kobiety zaletą pozycji jest możliwość nadawania tempa, kąta i głębokości pchnięć członka w zależności od stopnia podniecenia. Pieszczący ją dłońmi mężczyzna może wspomagać jej ruchy, unosząc biodra zgodnie z jej rytmem. Pozycja jest podniecająca dla obojga, gdyż widzą siebie nawzajem, swoje przeżywanie, co dostarcza dodatkowych doznań.


Pytanie intymne

Mam chłopaka, jest zrównoważony i spokojny. Kochamy się, jest nam dobrze. W towarzystwie nasi znajomi opowiadają różne przygody i sytuacje także erotyczne. Ostatnio kolega, który pracuje w Niemczech opowiadał o seksie w stylu Greya. Właściwie rzucił temat, ale ja zupełnie nie wiedziałam o co chodzi i na czym polega taki seks. Czy to jakaś nowa moda?
Paulina

Seks w stylu Greya nawiązuje do erotycznej książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i filmu, który ją spopularyzował. Nazwa ta odnosi się do ostrego seksu, w czasie którego są stosowane klapsy, kajdanki, pejcz, zawiązane oczy, skrępowane ręce i nogi skórzanym pasem. To seks ze śmiałymi eksperymentami, w którym do rozkoszy prowadzi dominacja, krępowanie, uległość kochanków. Książkę, czy nawet określenie „seks w stylu Greya”, można potraktować jako podpowiedź do realizacji własnych erotycznych marzeń, inspirację do wyrwania się ze schematu współżycia, a nie naśladownictwa scen z powieści lub filmu. Chodzi o zmiany, aby seks nie stał się rutyną i powtarzanym modelem, bo się znudzi. We wspólnych kontaktach trzeba dążyć do rozkoszy różnymi drogami, czasami będzie to niezwykle uduchowione i delikatne współżycie, a innym razem szybki i ostry „numerek” z klapsem w tle. Trzeba mieć w sobie erotyczną ciekawość i odwagę na jej zaspokajanie. Każda kobieta, gdy tylko się ośmieli, może odkryć swoich kilka twarzy. Jak w powieści.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Lekarz domowy, Pod paragrafem, Poradnia psychologa, Przysmak podlaski. Kliknij tutaj


Pod paragrafem

Nasza wnuczka jest młodą mężatką. Nie mają z mężem rozdzielności majątkowej. Zaplanowaliśmy z mężem, że nasze mieszkanie i działkę budowlaną zapiszemy wnuczce. W życiu jednak różnie się układa, dlatego chcielibyśmy wiedzieć, jak zrobić, aby nie stało się ich współwłasnością małżeńską, a należało tylko do wnuczki? Czy ona wcześniej powinna podpisać intercyzę?
Marianna

Nie ma potrzeby, aby wnuczka zawierała umowę dotyczącą rozdzielności majątkowej (taka umowa jest ważna, gdy zostanie zawarta w formie aktu notarialnego). Aby wnuczka stała się wyłączną właścicielką mieszkania i działki, należy w formie aktu notarialnego zawrzeć umowę darowizny. Z aktu musi jednoznacznie wynikać, iż mieszkanie i działka są darowane wnuczce. Wówczas darowizna nie powiększy majątku wspólnego małżonków, nie będzie współwłasnością małżeńską. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Lekarz domowy, Pytanie intymne, Poradnia psychologa, Przysmak podlaski. Kliknij tutaj


Pod paragrafem

Jesteśmy emerytami, ja mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a mąż I grupę inwalidzką. Czy możemy odliczyć od podatku „rehabilitacyjne”? Jeśli tak, jakie trzeba mieć dowody?
Maria

Sama emerytura nie uprawnia do dokonania odliczenia. Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać niepełnosprawny z I grupą inwalidzką, w stosunku do którego orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz w stosunku do którego orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności. Pani i Pani mąż spełniacie ten warunek. Odliczeniu podlegają wydatki, które dzielą się na dwie grupy: wydatki nielimitowane i limitowane. W nielimitowanych odlicza się faktycznie poniesione koszty adaptacji i wyposażenia mieszkania niepełnosprawnego, zakupu sprzętu, opłat turnusu rehabilitacyjnego, usług opiekuńczych. W limitowanych odlicza się poniesione wydatki nie wyższe niż limit, na przykład na używanie własnego samochodu na dojazdy na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne (maksymalna kwota odliczenia w roku 2 280 zł) i na leki (różnicę wydatków w danym miesiącu a kwotą 100 zł). Nie można odliczyć wydatków dojazdu samochodem na badania lekarskie lub opłaceniem wizyty lekarskiej. Dokumentem stwierdzającym poniesienie wydatków jest faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie. W przypadku używania samochodu, potwierdzenie zlecenie i odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego dołącza się formularz PIT/O.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pytanie intymne, Lekarz domowy, Poradnia psychologa, Przysmak podlaski. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

Rzeźnia kupi bydło ze skierowaniem do uboju z konieczności. Tel. 511 – 075 – 866, 518 – 879 – 043 (fak.00092/19-o-i)

...wejdź do działu

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00065/19-o-i)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00080/19-o-i)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00002/19-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek